23/11/2021
Reptors 8 17 14 15 13 67 -
Leontario BC 10 12 16 16 8 62 -

Δύσκολη νίκη στην παράταση για τους Rapetors!

Σέ ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, οι Toronto Rapetors ήταν πιο ψύχραιμοι στο έξτρα πεντάλεπτο και κέρδισαν το Leontario με 67-62.

Αρκετά δυναμικό και με ένταση ήταν το πρώτο δεκάλεπτο για τις δύο ομάδες, που πάλευαν πολύ στο παρκέ. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο. Το Leontario, ξεκίνησε λίγο καλύτερα και προηγήθηκε με 10-8  με τον Ζαβιτσάνο να σημειώνει 4 πόντους. Για τους Rapetors, από 2 έβαλαν οι Κορρές Παύλος, Πατσουράκης, Κορρές Βαγγέλης και Σακελλαρόπουλος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι έγινε πολύ νευρικό με τις δύο ομάδες να κάνουν πολλά φάουλ. Ο ρυθμός χάλασε. Οι Rapetors εκμεταλλεύτηκαν αυτή την συγκυρία και προσπέρασαν με 25-22 με το τέλος του ημιχρόνου με τους Σακελλαρόπουλο και Παύλο Κορρέ να βάζουν από 5 πόντους. Για το Leontario 5 πόντους έβαλε ο Δημήτρης Νανούσης.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το ντέρμπι συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να εναλάσονται διαρκώς στο σκοράρισμα. Οι Toronto Rapetros, με καλή άμυνα και πολλά κλεψίματα έκλεισαν την περίοδο μπροστά στο σκορ με 39-38 με τον  Βαγγέλη Κορρέ να σημειώνει 7 πόντους. Για το Leontario, ο Γεράσιμος Ζαβιτσάνος σημείωσε 7 πόντους κάνοντας τρομερή εμφάνιση.