23/10/2021
Escapers 15 7 12 11 - 45 -
Sun City Spurs 12 16 12 13 - 53 -

Δύσκολη μεν, νικηφόρα δε, η πρεμιέρα των Spurs!

Με το δεξί ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στον έκτο όμιλο της D2-League οι Sun City Spurs, καθώς κέρδισαν δύσκολα τους 6 Escapers με 45-53 στο κλειστό του Κολωνού!

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι Escapers, καθώς με 6 πόντους του Σιώπκα και 5 του Φράγκου, προηγούνταν με 15-12. Ο Μαγγωνάκης με 4 πόντους και οι Παπακωνσταντίνου – Μπόζας με ένα τρίποντο ο καθένας έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Το δεύτερο δεκάλεπτο στιγματίστηκε από τον τραυματισμό του Γκρέμου, ο οποίος χτύπησε στο γόνατό του. Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι Sun City Spurs έτρεξαν ένα 14-0 σερί και πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 πόντων, 22-28, έπειτα από 4 πόντους του Μιχαλόπουλου, τρίποντο του Σταυρόπουλου και έμμεσο τρίποντο του Ντεντόπουλου. Τους γηπεδούχους διατήρησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι 5 πόντοι του Μπομπότη.

Απόλυτα ισορροπημένη ήταν η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τα Σπιρούνια να διατηρούν το +6 του πρώτου μέρους, 34-40, με τον Μαγγωνάκη να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 6 πόντους. Το δίδυμο Μανούρη – Σιώπκα ηγήθηκε της επίθεσης των Escapers στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον πρώτο να πετυχαίνει 6 πόντους και τον δεύτερο να προσθέτει 4. Σκορ τρίτης περιόδου 34-40!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Πέλεχα είχε περισσότερες δυνάμεις και έτσι με δράστες στην επίθεση τους Κουκούλη (6π) και Γιουλούντα (4π), έφτασε στη νίκη με 45-53. Δεν μπόρεσε η ομάδα της Κεφάλα να απειλήσει τον αντίπαλο στα τελευταία λεπτά, αφού ξέμεινε από καύσιμα, με τον Φράγκο να βάζει δύο τρίποντα.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 8/13 βολές, 14/52 δίποντα και 3/15 τρίποντα. Πήραν 47 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 4 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 7/14 βολές, 17/50 δίποντα και 4/17 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 6 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Πολυτιμότερος των Escapers ο Μανούρης με 7 πόντους, έχοντας 3/5 βολές, 2/13 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 21 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 λαθάκι και είχε 2 μπλοκ. Κορυφαίος των Sun City Spurs ο Ντεντόπουλος με 5 πόντους, έχοντας 1/1 βολή και 2/5 δίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι με την σειρά του.

Escapers (Κεφάλα): Τάγκας, Σιώπκας 14, Φράγκος 13 (3), Μανούρης 7, Γκρέμος 2, Μπομπότης 9

Sun City Spurs (Πέλεχας): Γιουλούντας 6, Παπακωνσταντίνου 3 (1), Σταυρόπουλος 4 (1), Μαγγωνάκης 10, Θεοδωρακόπουλος, Νίτσικας 2, Κουκούλης 10, Ντεντόπουλος 5, Φώτος, Χαραλαμπόπουλος 2, Μιχαλόπουλος 6 (1), Μπόζας 5 (1)

Τι μας άρεσε: Η μαχητικότητα των Escapers!

Τι δεν μας άρεσε: Ο τραυματισμός του Βαγγέλη Γκρέμου στον οποίο ευχόμαστε ταχεία ανάρρωση!