03/10/2022
Hood BC 16 18 18 23 - 75 -
Mad Frogs 18 14 17 13 - 62 -

Δύσκολη νίκη για την Hood!

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν αυτό που εν τέλει έκρινε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στη Hood και τους Mad Frogs το βραδάκι της Δευτέρας, με την ομάδα του Στέργιου Πατσάκα να παίρνει τη νίκη με 75-62 στα πλαίσια του κυπέλλου της διοργάνωσης.

Θεοδώρου από Hood και Κατσαρός από Frogs ανέλαβαν την οργάνωση του παιχνιδιού, με Σιφναίο και Καρατζούνη αντίστοιχα την εκτέλεση, σε ένα δεκάλεπτο που έδειξε από νωρίς το ποσό ποιοτικό και όμορφο θα είναι το παιχνίδι που θα εξελισσόταν στο παρκέ, με τους φιλοξενούμενους να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο στο 16-18 μπροστά.

Πρωτόγερος και Σιφναίος έτρεξαν το γήπεδο σε κάθε δυνατή ευκαιρία, με τον Πετράκο να απειλεί περισσότερο σε σετ παιχνίδι, με τον Μοσχοβίτη να ξεχωρίζει για τα "βατράχια" με σουτ απο μέση απόσταση, με το ημίχρονο να κλείνει στο 34-32 για Hood.

Δύο τρίποντα του ταλαντούχου Ζέγγου έβαλαν μπροστά για τα καλά τους γηπεδούχους, με τον Τσάμπο να ανεβαίνει επιθετικά στην τρίτη περίοδο και να συμβάλει στην εκ νέου μείωση του σκορ και το 52-49 με το οποίο μπήκαν οι φιλοξενούμενοι πίσω στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Στεφόπουλος από κοντά και Πετράκος από κάθε δυνατό σημείο, εκτέλεσαν και ανέβασαν ξανά τη διαφορά, με τον Καρατζούνη να δίνει ό,τι έχει για να κρατήσει την παρέα του Καραμήτσου στο παιχνίδι, με τη Hods όμως να μη... μασάει και να παίρνει το ρο φύλλο αγώνα με τελικό σκορ 75-62.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θεόδωρος Ζέγγος με 19 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 2 λάθη. Από Frogs ξεχώρισε ο Srdjan Brkic με 16 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και ένα λάθος.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 22/44 δίποντα, 8/21 τρίποντα, 7/9 βολές, 24 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 11 κλεψίματα 5 μπλοκ και 8 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 24/49 δίποντα, 3/17 τρίποντα, 5/11 βολές, 45 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 6 κλεψίματα και 15 λάθη.

Hood (Πατσάκας): Γιάτσε, Ζέγγος 19, Θεοδώρου 8, Μπέσιος, Πετράκος 15, Πρωτόγερος 6, Σαρρής 12, Σιφναίος 9, Σολδάτος, Στεφόπουλος 6.

Mad Frogs (Καραμήτσος): Brkic 16, Αδαμόπουλος, Βλασταρίδης, Γιαννόπουλος 8, Καρατζούνης 13, Κατσαρός 2, Κωστόπουλος 1, Μοσχοβίτης 6, Τσάμπος 4, Χόντας 12.

Τί μας άρεσε : Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης!