29/01/2023
Hurricanes 16 15 11 24 - 66 -
LazerWolves 10 18 11 16 - 55 -

Δύσκολη νίκη για τους Hurricanes!

Κυριακή βραδάκι 29 Ιανουαρίου στο Kάρβουνο, σε ένα πολύ ανταγωνιστικό παιχνίδι τουλάχιστον για 35 λεπτά, οι Hurricanes με μεγάλα σουτ από Μακρή(3) και Βλάχο(2), ξέφυγαν στο κατάλληλο σημείο και επικράτησαν με 66 – 55 απέναντι στην πεντάδα των ηρωικών Lazers.

Το πρώτο δεκάλεπτο κυλούσε με τους Hurricanes να έχουν τον έλεγχο του αγώνα και με το γνωστό δίδυμο Περσίτσα(10) – Λατίφη(5) να οδηγούν στο σκοράρισμα , διατηρούσαν προβάδισμα με 16 – 10. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, η ομάδα του Αντωνακόπουλου που κατέβηκε με μόλις μία πεντάδα, είχε τον Κουφόπουλο πρώτο σκόρερ με 6 και τους Χατζάρα – Δημητρακόπουλο να βάζουν από ένα καλάθι.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν πολύ όμορφο, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν συνεχώς και το σκορ ημιχρόνου να είναι 31 – 28 υπέρ των γηπεδούχων. Ο Βέλλης δημιουργούσε και ο Δημητρακόπουλος πυροβολούσε με 9 πόντους για τους Lazers, όμως οι Hurricanes με τον Περσίτσα να βρίσκεται σε εξαιρετικό βράδυ με 8 πόντους και τον Λατίφη να βάζει δύο καλαθάκια από κοντά, κρατούσαν το υπέρ τους σκορ.

Το τρίτο δεκάλεπτο, ήταν ισορροπημένο και ισόπαλο μεταξύ των δύο ομάδων, με τη διαφορά των 3 πόντων να παραμένει για τους Hurricanes. Λατίφης με 6 και Βλάχος με 5 πόντους αντίστοιχα κουβαλούσαν την επίθεση των γηπεδούχων , ενώ για τους φιλοξενούμενους, ο Κουφόπουλος με 9 από τους 11 πόντους ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής για της ομάδας του.

Στο τέταρτο και απολαυστικό από σκορ και θέαμα δεκάλεπτο, ο απίθανος Κρίτωνας Βέλλης με 14 από τους 16 πόντους των Lazers ,πάλευε να βάλει μπροστά στο σκορ την ομάδα του, αλλά το σύνολο του Κοσσυβάκη, με τον Τάσο Μάκρη να ντύνεται Στέφ Κάρι με τρία συνεχόμενα τρίποντα και τον Βλάχο να βάζει την σφραγίδα του σκοράροντας δις από τα 6.75, έφτασαν δύσκολα στην νίκη με 66 – 55.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Κώστας Περσίτσας με 25 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Φώτης Δημητρακόπουλος με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ , 4 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Οι Hurricanes είχαν 17/39 δίποντα, 9/23 τρίποντα, 5/10 βολές, κατέβασαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 7 λάθη.

Οι Lazers είχαν 15/42 δίποντα, 7/17 τρίποντα, 4/7 βολες, κατέβασαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Hurricanes(Κοσσυβάκης): Βασιλειάδης 2, Βλάχος 10(11ρ.), Λατίφης 18(7ρ.), Μακρής 11, Περσίτσας 25, Ρούσσος, Ταμιωλάκης.

Lazers(Αντωνακόπουλος): Αντωνακόπουλος, Βέλλης 18, Δημητρακόπουλος 12, Κουφόπουλος 21(8ρ.), Χατζάρας 4(9ρ.).

Τι μας άρεσε: Η τεράστια προσπάθεια που έκαναν οι πέντε Lazers και η ποιότητα που έδωσε την νίκη στους Hurricanes!