Agrinio Tutors 9 13 25 14 - 61 -
ΔΣΑ 17 13 16 9 - 55 -

Δύσκολη νίκη των Tutors

Τα «χρειάστηκαν» οι Agrinio Tutors για να κάμψουν την αντίσταση του πολύ μαχητικού ΔΣΑ που έδειξε ότι στη μέρα του θα μπορούσε να κάνει πολλές ζημιές.

Ο ΔΣΑ κάνοντας ίσως την καλύτερη εκκίνηση τους στο πρωτάθλημα έπιασε στον ύπνο τους Tutors, που χρειάζονταν τη νίκη για την κατάληψη της 4ης θέσης και πήρε προβάδισμα με 9-17 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο οι Tutors προσπαθούσαν κυρίως με μακρινά σουτ να βρουν το δρόμο προς το καλάθι χωρίς όμως μεγάλη επιτυχία. Με το σκορ όμως 13-13 ως το ημίχρονο, ο ΔΣΑ  διατήρησε το προβάδισμα του με 8 πόντους.

Η κούραση για τον ΔΣΑ έκανε την εμφάνιση της νωρίς στο τρίτο δεκάλεπτο και η «ενεργοποίηση» του Μιχάλη Σταμουλάκη από μακριά έφερε τους Tutors για πρώτη φορά μπροστά με ένα πόντο στο κλείσιμο του τρίτου δεκαλέπτου.

Το τελευταίο μέρος του παιχνιδιού αποδείχθηκε μεγάλο ντέρμπι με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται διαρκώς στο σκορ. Η αστοχία στα τελευταία λεπτά για τους παίκτες του ΔΣΑ και 2 κρίσιμα τρίποντα στο τέλος από τον Σταμουλάκη έφεραν τους Agrinio Tutors για πρώτη φορά μπροστά με 6 πόντους και οριστικά στην 4η θέση της κανονικής περιόδου.

Πρώτος σκόρερ των νικητών και Betsson Mvp  ήταν ο Μιχάλης Σταμουλάκης με 32 πόντους και 5 τρίποντα. Από τον ΔΣΑ καλύτερος ήταν ο Κωνσταντίνος Γουργουλέτης με 10 πόντους, 8 ριμπάουντς, 3ασιστ και 2 κλεψίματα.

Τι μας άρεσε: Οι Tutors κατάφεραν να γυρίσουν ένα ματς που έμοιαζε χαμένο!

Τι δε μας άρεσε: Η ομάδα του ΔΣΑ έκανε υπερπροσπάθεια και στο τέλος έμεινε από δυνάμεις χαραμίζοντας μια τόσο καλή ομαδική εμφάνιση.

AGRINIO TUTORS (Κώστας Καρέτσος): Αθανίτης, Βαρδουλάκης, Διδασκάλου, Καραμπέτσος 12 Καρέτσος 5 (1), Λιάγκας, Λύγδας 2, Μουρκούσης 10(2), Σταμουλάκης 32(6).

ΔΣΑ: (Γρομητσάρης): Γουργουλέτης 10, Γρομητσάρης, Ρόμπολας 8 (2), Σαφαρίκας 14 (4), Στουραίτης 9, Τάτσης 12 (1), Ψάρρης 2.