20/09/2022
Miami Heets 22 19 12 10 - 63 -
Γκουρούδες 16 14 21 12 - 69 -

Δύσκολη πρεμιέρα για τους Γκουρούδες!

Μπορεί να δυσκολεύτηκαν αρκετά απέναντι στους νεοσύστατους αλλά δυναμικούς Miami Heets, όμως οι Γκουρούδες με εξαιρετική άμυνα στην επανάληψη κατάφεραν να πάρουν τη νίκη και να επικρατήσουν με 69-63 για την πρώτη αγωνιστική του Basketaki Cup.

Οι Heets ξεκίνησαν εντυπωσιακά το παιχνίδι, αφού με πρωταγωνιστές τους Αναστασίου, Ισμαήλο και Δρίτσα, προηγήθηκαν στο 10' με 22-16. Οι Γκουρούδες ύστερα από το νωχελικό τους ξεκίνημα κατάφεραν να βρουν λύσεις στην επίθεση με τους Αχή, Μελάγιες και Αθανασόπουλο και να παραμείνουν κοντά στο σκορ.

Οι φιλοξενούμενοι με συνεχόμενα καλάθια του Άχή και του Μελάγιες πήραν το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους στα μέσα του δεκαλέπτου (30-33), όμως η μαχητική ομάδα του Σάμιου έδειξε άμεση αντίδραση. Με συνεχόμενα τρίποντα του Γιαννίρη και σημαντικά καλάθια των Αναστασίου και Μαρινάκη οι "άσπροι" διαμόρφωσαν το υπέρ τους 41-36, ως σκορ πρώτου ημιχρόνου.

Το... σύνθημα για την ανατροπή έδωσαν στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι, με τους Μελάγιες και Αχή να το παίρνουν προσωπικά και να σκοράρουν "κατά ριπάς". Οι Miami Heets που στηρίχθηκαν στις ατομικές ενέργειες των Αναστασίου και Τζουβανάκη, είδαν το +5 του πρώτου ημιχρόνου να μετατρέπεται σε -4 (53-57) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Με την ψυχολογία ανεβασμένη στα ύψη, την άμυνα να σπάει κόκαλα και τους Γκίκα και Αχή να σκοράρουν όταν η μπάλα "έκαιγε", οι Γκουρούδες διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα και έφτασαν στη νίκη με τελικό σκορ 63-69. Οι γηπεδούχοι στο κρισιμότερο σημείο του παιχνιδιού "κόλλησαν" στην επίθεση και έχασαν την ευκαιρία να πάρουν μια σπουδαία νίκη απέναντι σε μια εξαιρετική ομάδα.

Betsson Mvp αναδειχθεί ο Αχής με 28 πόντους (5/6 δίποντα, 5/14 τρίποντα, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μαρινάκης με 14 πόντους (4/14 δίποντα, 2/3 τρίποντα). Οι γηπεδούχοι είχαν 23/64 δίποντα (35%), 5/19 τρίποντα (26%) και 2/3 βολές (67%). Μάζεψαν 47 ριμπάουντ και έδωσαν 21 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/25 δίποντα (52%), 12/44 τρίποντα (27%) και 7/10 βολές (70%).

Miami Heets (Σάμιος): Ντερής, Ισμαήλος 6, Μαρινάκης 14 (2), Γιαννίρης 6 (2), Αναστασίου 14, Τζουβανάκης 7 (1), Ταγματάρχης 2, Δρίτσας 12, Δεντάκης 2, Λορέντζος.

Γκουρούδες (Λιμνιάτης): Οικονόμου 3 (1), Λιμνιάτης, Γκίκας 10 (2), Αργυράκης, Αχής 28 (5), Μελάγιες 23 (4), Αθανασόπουλος 5.

Τι μας άρεσε: Το θετικότατο ντεμπούτο των Heets στην διοργάνωση και η απόδοση των Αχή - Μελάγιες.