28/10/2022
Draft Fathers 13 11 10 14 - 48 -
Escapers 11 11 12 7 - 41 -

Δύσκολη νίκη για τους Draft Fathers!

Σε ένα παιχνίδι ντέρμπι, στο μεγαλύτερο μέρος του, οι «μαύροι» χαμογέλασαν στο τέλος, επικρατώντας με 48-41 των Escapers!

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο στο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να μην έχουν καλό ρυθμό στην επίθεση. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα, το ματς να είναι κλειστό και να μην μπορεί να ξεφύγει καμία στο σκοράρισμα. Οι Draft Fathers, προηγήθηκαν με 13-11, με τον Μαστορόπουλο να βάζει 5 και τον Ιωακέιμ 4 πόντους. Για τους φιλοξενούμενους, 4 έβαλε ο Κοσμάς.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός συνέχισε να είναι κακός. Αμφότερες οι ομάδες, δεν συνδέονταν στο καλάθι με ευκολία. Οι γηπεδούχοι, στο πρόσωπο του Σωτηρόπουλου βρήκαν λύσεις, αφού ο έμπειρος γκαρντ έβαλε 6 πόντους και πήγαν στα αποδυτήρια στο συν 2, 24-22. Για τους «γαλάζιους», 4 έβαλε ο Κοσμάς.

Οι Escapers ήταν αποφασισμένοι να πάρουν τα ηνία του ματς. Με πιο μεθοδικό μπάσκετ, γύρισαν το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 4, 27-31 στο 26΄. Οι Draft Fathers ωστόσο αντέδρασαν και με ένα επιμέρους 7-3 σερί ισοφάρισαν σε 34-34 στο 30’.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Draft Fathers έτρεξαν ένα επιμέρους 9-0 σερί και προηγήθηκαν με 43-34, 4.40’ για το τέλος του ματς. Τελικά, οι γηπεδούχοι ήταν πιο ψύχραιμοι και εύστοχοι στα τελευταία λεπτά και έφτασαν σε μία σπουδαία νίκη με 48-41.

Betsson MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Άκης Μαστορόπουλος με 7 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ηλίας Κοσμάς με 17 πόντους, 11 ριμπάουντ και 2 λάθη.

Συνολικά οι νικητές είχαν 13/32 δίποντα, 6/30 τρίποντα και 4/11 βολές. Πήραν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα, έκαναν 14 λάθη και 2 τάπες. Από την άλλη, οι Escapers είχαν 14/49 δίποντα, 3/16 τρίποντα και 4/8 βολές. Πήραν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα, έκαναν 10 λάθη και 2 τάπες.

Draft Fathers (Σκληράκης): Βλαχοθανάσης, Γιαννακός, Διαγγελάκης 6, Ιωακείμ 10, Καρύδας 7, Κουνενιδάκης, Μαστορόπουλος 7, Παρμακλής 2, Ράπτης, Σκληράκης 10, Σωτηρόπουλος 6.

Escapers (Τάγκας): Γάτος 6, Δεπάστας, Κοσμάς 17, Μπομπότης 2, Σιώπκας 5, Τάγκας 2, Τσιγκλιτσής 9.

Τι μας άρεσε: Το πάθος των δύο ομάδων για τη νίκη!