17/09/2024
Golden Steak Warriors 23 15 20 19 - 77 -
No stars 13 18 14 16 - 61 -

Δυσκολεύτηκαν, αλλά πήραν την νίκη οι Golden Steak Warriors!

Πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι έγινε το βράδυ της Τρίτης(17/9) στον Κολωνό ανάμεσα στους No Stars και στους Golden Steak Warriors, με τους να επικρατούν με 77-61 στο πλαίσιο του κυπέλλου.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Golden Steak να μπαίνουν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και να κάνουν ένα σερί 10-0. Οι No Stars άρχισαν σιγά σιγά να βρίσκουν λύσεις επιθετικά όμως οι γηπεδούχοι ήταν σε εξαιρετική κατάσταση στο ξεκίνημα και πήγαν στο δεύτερο δεκάλεπτο στο +10(23-13).

Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, οι «πράσινοι» προσπάθησαν να αντιδράσουν με τους Διονύση και Κωνσταντίνο Αραβαντινό να παίρνουν πρωτοβουλίες για την ομάδα τους. Οι γηπεδούχοι όμως ήταν σε καταπληκτική κατάσταση επιθετικά και είχαν σταθερά το προβάδισμα στο σκορ. Οι No Stars όμως, με τον Χριστόπουλο να παίρνει μπρος, μείωσαν την διαφορά και πήγαν στην ανάπαυλα στο -7(38-31).

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, οι No Stars μπήκαν πιο δυναμικά και με τον Χριστόπουλο να βάζει 2 συνεχόμενα τρίποντα, μείωσαν στους 4(41-37). Η απάντηση των Golden Steak ήταν άμεση και με επιθετικό ξέσπασμα από Σουβαρτζή και Μακρή, η διαφορά πήγε στους 15(54-39). Οι No Stars προσπάθησαν να μειώσουν αλλά τελικά μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο όντας πίσω με 13 πόντους(58-45).

Με την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου, οι No Stars μείωσαν στο σκορ με τρίποντα των Κωνσταντίνου και Διονύση Αραβαντινού αλλά οι Warriors κρατούσαν απόσταση ασφαλείας. Οι No Stars προσπάθησαν να επιστρέψουν όμως οι γηπεδούχοι είχαν τις λύσεις τους παίρνοντας εν τελεί την νίκη με το 77-61 να είναι το τελικό σκορ.

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Μακρής με 16 πόντους και 4 ριμπάουντ ενώ πολυτιμότερος των ηττημένων ήταν ο Διονύσης Αραβαντινός με 17 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Golden Steak Warriors: Αντωνόπουλος 8,Μητρόπουλος 2,Ξενάκης 4,Ζωγράφος 14,Σουβαρτζής 9,  Μακρής 16,Σαλονικίδης1, Σαράντης 5 ,Σπηλιωτόπουλος 6 ,Γιοβάς 12.

No Stars: Αραβαντινός Δ. 17, Αραβαντινός Κ.15 ,Δράκος , Θεμελής 4,Λαδικός3,Λιάσκας, Παπαγεωργίου,Σταυράκης,Χριστόπουλος 22.

Τι μας άρεσε: Το πάθος των δυο ομάδων για την νίκη.