25/09/2022
Green Rose BC 11 19 15 16 - 61 -
Retro Pacers 20 23 13 9 - 65 -

Δύσκολο, αλλά νικηφόρο ξεκίνημα για τους Retro Pacers!

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις τους στην Development League οι Retro Pacers, αφού επικράτησε δύσκολα του μαχητικού Green Rose με 65-61 στο ΣΕΦ.

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα των Retro Pacers στην αναμέτρηση καθώς με μπροστάρη τον Χατζημιχάλη και άξιους συμπαραστάτες τους Μπουρμπόν, Γεωργάρα και Ανδρεάδη προηγήθηκαν στο 10' με 11-20. Οι γηπεδούχοι που στηρίχθηκαν στο μακρινό σουτ του Κοσμόπουλου και του Τσώνη, έπρεπε να γίνουν ακόμη καλύτεροι για να ελπίζουν σε θετικό αποτέλεσμα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι "άσπροι" συνέχισαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο, "χτίζοντας" μάλιστα διψήφια διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου, χάρη στα καλάθια των εξαιρετικών Ανδρεάδη και Χατζημιχάλη. Για τους γηπεδούχους οι Κοσμόπουλος και Διβάρης ξεχώρισαν με την απόδοσή τους.

Την... αντεπίθεσή του επιχείρησε να κάνει το Green Rose στο τρίτο δεκάλεπτο. Με σημείο αναφορά την άμυνα και πρωταγωνιστή στην επίθεση τον Διβάρη, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 39-45 και έδωσαν νέο ενδιαφέρον στο ματς. Η ομάδα του Χριστοδουλόπουλου δεν επηρεάστηκε από την εξέλιξη αυτή. Έτρεξε στο ανοιχτό γήπεδο, έβαλε τα μεγάλα σουτ με τον Ανδρεάδη όταν η μπάλα "έκαιγε" και επανέφερε την... τάξη, κάνοντας το σκορ 45-56 στο 30'.

Μια μικρή επανάληψη της τρίτης περιόδου παρακολουθήσαμε και στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να παλεύουν με όλες τους τις δυνάμεις για την ανατροπή και τους φιλοξενούμενους να βγάζουν αντίδραση σε καίρια σημεία και να... επιβιώνουν. Έτσι, παρά τα μεγάλα σουτ του Τσώνη και τις καλές άμυνες, οι Retro είχαν σε μεγάλο βράδυ τον Ανδρεάδη και με μεγάλα καλάθια στο τέλος, έφτασαν στη νίκη με τελικό σκορ 65-61.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο εξαιρετικός Ανδρεάδης με 21 πόντους (3/4 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 3/4 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 19/47 δίποντα (40%), 5/21 τρίποντα (24%) και 8/17 βολές (47%). Μάζεψαν 36 ριμπάουντ και έδωσαν 8 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 18/36 δίποντα (50%), 7/24 τρίποντα (29%) και 8/14 βολές (57%). Μάζεψαν 40 ριμπάουντ και έδωσαν 13 ασίστ.

Green Rose (Πρατικάκης): Τριανταφυλλόπουλος, Κοσμόπουλος 18 (3), Διβάρης 19 (11 ριμπ.), Δημητρόπουλος 2, Μερσινιάς 2, Τσώνης 14 (2), Αποστολόπουλος, Κοπανίτσας, Ροζάκης 4, Πρατικάκης, Λώλος 2

Retro Pacers (Χριστοδουλόπουλος): Κοκκώνης 4, Γεωργάρας 11, Ιωαννίδης, Σέμπογλου 3, Ανδρεάδης 21 (4), Ζήσης, Αναγνωστόπουλος 3 (1), Καζαφέρης, Χατζημιχάλης 16 (1), Μπουρμπόν 5 (1), Χριστοδούλου 2

Τι μας άρεσε: Το ποσοστά ευστοχίας του Ανδρεάδη σε όλες τις κατηγορίες των σουτ και η προσπάθεια των γηπεδούχων να φέρουν "τούμπα" το μας.