13/10/2023
RBD Indians B.C 12 12 12 13 - 49 -
Singular Logic 6 12 10 17 - 45 -

Δυσκολεύτηκαν, αλλά κέρδισαν οι Indians!

Σπουδαία αναμέτρηση στο κλειστό της Ζωφριάς ανάμεσα σε Indians BC και Singular Logic, για την τέταρτη αγωνιστική της Development, με τους γηπεδούχους να επικρατούν δύσκολα σε ένα πολύ δυνατό και ανταγωνιστικό παιχνίδι με 49-45.

Το ξεκίνημα ιδανικό για τους γηπεδούχους, που μπήκαν πιο ορεξάτοι στο παρκέ και πήραν από την αρχή μια διαφορά στο σκορ. Σπουδαίος Ιωακειμίδης σημείωσε 7 ποντους με ένα τρίποντο. Με τους 4 πόντους του Καραχάλιου οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν στους 6 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με το σκορ να βρίσκεται στο 12-6.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι Indians και στο δεύτερο ημίχρονο με τον εκπληκτικό Μπουρίτη να παίρνει τη σκυτάλη και να σημειώνει 6 πόντους, έχοντας και για συμπαραστάτη τον Παπανικολάου που σκόραρε 4 πόντους. Για τους Singular logic και πάλι ξεχώρισε ο Καραχάλιος που σκόραρε 7 πόντους κυριαρχώντας κάτω από το καλάθι. Το σκορ του ημιχρόνου ήταν 24-18.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πάρουν μια διαφορά στο σκορ με τον Ιωακειμίδη να πραγματοποιεί εκπληκτική εμφάνιση στο τρίτο δεκάλεπτο με 10 πόντους. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν κοντα στο σκορ με το τρίποντο του Σιαρέ και όλα θα κρίνονταν στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού ήταν συναρπαστικό με τους φιλοξενούμενους να επιστρέφουν στο παιχνίδι με τους 6 πόντους τους Καραχάλιου και μια βόμβα τριών πόντων του Παλιοκωστα, παρόλα αυτά οι Indians δεν έχασαν το προβάδισμα τους και πραγματοποίησαν μια σπουδαία νίκη με 49-45.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Ιωακειμίδης με 19 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 4 λάθη. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Παλιοκώστας 9 πόντους, 12 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 λάθος.

Οι Indians είχαν 15/16 βολές, 11/36 δίποντα και 4/22 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκανα 10 κλεψίματα, 20 λαθοι και 5 μπλοκς. Από την άλλη οι Singular logic είχαν 8/21 βολές, 14/52 δίποντα και 3/12 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκαναν 8 κλεψίματα και 12 λάθη.

Indians BC (Κρητικός): Αρβανίτης, Ζέζας, Ιωακειμίδης 19 (3), Κρητικός 4, Μαρπίνης, Μπορίτης 11 (1), Ντάφλος 2, Παπανικολάου 11, Τριαντάφυλλος 2.

Singular Logic (Σιαρές): Ιγκνιάτοβιτς 4, Καραφώτης 6, Καραχάλιος 20, Λιμπεράκος, Μανής, Παλιοκώστας 9 (1), Σιαρές 6 (2).

Τι μας άρεσε: Η προσπάθεια των φιλοξενούμενων για την ανατροπή.