03/11/2022
Flood BC 17 11 12 16 - 56 -
Sun City Spurs 18 13 15 6 - 52 -

Δύσκολα μεν, πρόκριση δε για την Flood!

Στην επόμενη φάση του Basketaki Cup προκρίθηκε η Flood καθώς επικράτησε δύσκολα με 56-52 των μαχητικών Sun City Spurs στο κλειστό του Κολωνού.

Εξαιρετικό ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του, με τις δύο ομάδες να παίζουν ωραίο μπάσκετ και να είναι ιδιαίτερα παραγωγικές. Ο Πάλλης ήταν αυτός που ξεχώρισε με την απόδοσή του, ενώ σημαντική ήταν και η συνεισφορά των Καραγιαννάκη και Μελισσάρη. Η Flood από την άλλη μεριά είδε τον Σταματόπουλο να τραβάει το... κουπί στην επίθεση. Το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τους Spurs με προβάδισμα βραχείας κεφαλής (17-18).

Μια επανάληψη του πρώτου δεκαλέπτου παρακολουθήσαμε στην δεύτερη περίοδο με τους Spurs να ξεκινούν πιο δυναμικά με τους Μελισσάρη και Γιουλούντα και τους γηπεδούχους να ισορροπούν την κατάσταση με τους Ζαφειρόπουλο και Τσάπα (25-25). Τα "Σπιρούνια" εν τέλει κατάφεραν και πάλι να διατηρήσουν το υπέρ τους προβάδισμα χάρη στο τρίποντο του Χατζηγεωργιάδη (28-31).

Το τρίτο δεκάλεπτο δε μας έκανε πιο σοφούς. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να μάχονται για κάθε κατοχή και να βγάζουν πάθος στο παρκέ. Η ομάδα του Πέλεχα με βομβαρδισμό τριπόντων από τους Πάλλη και Καραγιάννη συνέχισε να είναι σε θέση οδηγού, βάζοντας ακόμα περισσότερα εμπόδια στην Flood που στηρίχθηκε στις ατομικές ενέργειες του Σταματόπουλου και του Ασπιώτη. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου, 40-46.

Τα πάνω κάτω έφερνε στην αναμέτρηση η Flood. Με ρεσιτάλ άμυνας και καλές επιλογές στην επίθεση, οι γηπεδούχοι έφεραν "τούμπα" το ματς και με επιμέρους σκορ 16-6 έφτασαν σε μια σπουδαία νίκη με 56-52. Καθοριστικοί στην εξέλιξη αυτή ήταν οι Σταματόπουλος, Ζαφειρόπουλος και Αλικανιώτης. Στο κρισιμότερο σημείο του παιχνιδιού τα "Σπιρούνια" "κόλλησαν" στην επίθεση και έχασαν την ευκαιρία να πάρουν μια σπουδαία νίκη - πρόκριση.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο αναδείχθηκε ο Σταματόπουλος με 14 πόντους (2/4 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 1/1 βολή). Οι γηπεδούχοι είχαν 17/36 δίποντα, 4/24 τρίποντα και 10/13 βολές. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ και έδωσαν 13 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/34 δίποντα, 8/33 τρίποντα και 8/20 βολές. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ και έδωσαν 12 ασίστ.

Flood (Ασπιώτης): Γρηγορακάκης 2, Ζαφειρόπουλος 10, Σταματόπουλος 24 (3), Κουσάσης 5 (1), Ασπιώτης 8, Βλάχος 3, Αλικανιώτης 2, Γιοπάνος, Τσάπας 12

Sun City Spurs (Πέλεχας): Μιχαλόπουλος, Πάλλης 23 (5), Μελισσάρης 10, Νίτσικας, Κυπριανός 5, Γιουλούντας 2, Καραγιαννάκης 6 (1), Καραγιάννης 3 (1), Φώτος, Χατζηγεωργιάδης 3 (1), Σαπουντζής.

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλε η Flood στο τέταρτο δεκάλεπτο καθώς και η συγκινητική εμφάνιση των Spurs.