14/07/2021
Basket Maniacs 19 18 14 22 - 73 -
Baca Juniors BC 13 5 17 10 - 45 -

Δωράκι για την Αγγελική από τους Basket Maniacs!

Με νίκη δώρο στην γυναίκα του Βασίλη Καλαμιώτη αποχαιρέτησαν το φετινό Summer League οι Basket Maniacs, καθώς στα πλαίσια της πέμπτης και τελευταίας αγωνιστικής του δευτέρου ομίλου της Development League, κέρδισαν την Baca Juniors με 73-45.

Με το δίδυμο Negrin – Δημητριάδη να ηγείται της επίθεσης με 10 και 7 πόντους, αντίστοιχα, οι Basket Maniacs βρέθηκαν μέχρι και στο +10 στο ξεκίνημα της συνάντησης, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο +6, 19-13. Ο Γαργαλάκος με 4 πόντους και οι Κοττέας, Μπαρμπάκης και Βουλιώτης με εύστοχες προσπάθειες από την περιφέρεια έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με δράστες στην επίθεση τους Negrin (7π), Δημητριάδη (5π) και Στασινόπουλο (4π), ξέφυγαν στους 19, 37-18. Λίγα πράγματα επιθετικά για την Baca Juniors σε εκείνο το διάστημα, με τους Τσαμποδήμο και Γαργαλάκο να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι.

Πιο ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο της συνάντησης, με την Baca Juniors να λύνει το επιθετικό της πρόβλημα και με 7 πόντους του Βουλιώτη και 6 του Γαργαλάκου, μείωσε στους 16, 51-35. Τους Μανιακούς διατήρησαν σε απόσταση ασφαλείας από τον αντίπαλο στην τρίτη περίοδο οι Negrin και Μανούρης με 7 και 4 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 51-35!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στον Κολωνό και έτσι οι Basket Maniacs έφτασαν εύκολα στη νίκη με 73-45, έπειτα από ακόμη 11 πόντους του Negrin και 7 του Δημητριάδη. Για την παρέα του Κασφίκη στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Τσαμποδήμος και Βουλιώτης με 4 πόντους έκαστος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 8/11 βολές, 22/59 δίποντα και 7/24 τρίποντα. Πήραν 52 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές και έκαναν 8 λάθη. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/5 βολές, 15/41 δίποντα και 4/21 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Hall of Brands mvp των Basket Maniacs ο Negrin με 35 πόντους, έχοντας 7/7 βολές, 8/15 δίποντα και 4/10 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος της Baca Juniors ο Κοττέας με 5 πόντους, έχοντας 1/3 δίποντα και 1/5 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 2 λάθη και είχε 3 τάπες.

Basket Maniacs (Δημητριάδης): Negrin 35 (4), Μανούρης 8, Δημητριάδης 20 (3), Σασσάς, Στενάκης, Κανής 2, Στασινόπουλος 8

Baca Juniors (Κασφίκης): Τσαμποδήμος 7, Κασφίκης, Κοττέας 8 (1), Κατσιάδας 4, Γαργαλάκος 12, Μπαρμπάκης 3 (1), Βουλιώτης 14 (2), Φουντούκας

Τι μας άρεσε: Το ελεύθερο μπάσκετ που έπαιξαν οι δύο ομάδες!