21/09/2024
Friends 10 17 8 11 - 46 -
Porto Raftors 11 4 8 10 - 33 -

Δωρεάν σεμινάριο άμυνας από τους Friends!

Οι παίκτες του κόουτς Ποντίκη εκμεταλλευόμενοι το εκπληκτικό δεύτερο δεκάλεπτο κατάφεραν να μπουν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα νικώντας στην αρένα του Seven τους Porto Raptors με σκορ 46-33!

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, οι δύο ομάδες φάνηκαν επηρεασμένες από την αποχή, κάτι που αποτυπώθηκε στα στατιστικά τους αλλά και στο 10-11 στο πέρας της περιόδου! Ο Σαβίτσκι τελείωσε το διάστημα αυτό με 4 πόντους, ενώ τους ίδιους ακριβώς είχε ο Θεοχάρης από την πλευρά των Friends.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν με άγριες διαθέσεις, καθώς έπαιξαν εκπληκτική άμυνα, κράτησαν τον αντίπαλο στους 4 πόντους, ‘’είδαν’’ τον Θεοχάρη να μαζεύει το ένα ριμπάουντ μετά το άλλο, τον Χρυσοσπάθη να κυριαρχεί στο ζωγραφιστό και τον νεοαποκτηθέντα Καμηλέρη να τους ακολουθεί σε απόδοση, με αποτέλεσμα να οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα δώδεκα πόντων με σκορ 27-15! Στο αντίποδα, οι Porto παρουσιάστηκαν μακριά από τον καλό τους εαυτό, με προβλήματα στην άμυνα, άσχημα ποσοστά στην επίθεση και ήταν ολοφάνερο ότι εάν ήθελαν να διεκδικήσουν κάτι καλό από το ματς θα έπρεπε να αλλάξουν άρδην την αγωνιστική εικόνα.

Το τρίτο δεκάλεπτο δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας όσον αφορά την επιθετική συγκομιδή των ομάδων. Οι Raftors μπορεί να βελτίωσαν την απόδοση στην άμυνα τους αλλά αυτό δεν στάθηκε ικανό να αλλάξει τα δεδομένα της αναμέτρησης. Ο Γεωργιάδης ηγήθηκε των προσπαθειών της ομάδας του με 6 πόντους, ενώ 4 είχε ο Κονιτόπουλος από την πλευρά των Raftors. Το σκορ της προτελευταίας στροφής ήταν το 35-23.

Στην τέταρτη περίοδο, γηπεδούχοι άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων τους και με τον Χρυσοσπάθη να πραγματοποιεί εκ νέου εξαιρετική εμφάνιση, φορτώνοντας το αντίπαλο καλάθι με 6 πόντους, κατάφεραν να πάρουν μια σπουδαία νίκη με σκορ 46-33!

Novibet MVP ο Όθων Θεοχάρης με 8 πόντους, 16 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα και 2 κοψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Γιώργος Νικολάου είχε 4 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα!

Friends(Ποντικός): Γεωργιάδης 11, Διαμαντής-Μπαλάσκας, θεοχάρης 8, Καμηλάρης 4, Λιάπης 5, Πολυχρονόπουλος 3, Σχοινοπλοκάκης, Χρυσοσπάθης 15.

Porto Raftors(Σιαχάμης): Γιάννης, Κονιτόπουλος 5, Μπαντουβάκης, Νικολάου 4, Παπαγιαννάκος 9, Σαβίτσκι 4, Σιαχάμης 6, Σουγιουλτζής.

Τι μας άρεσε: Η απόδοση των Χρυσοπάθη και Θεοχάρη!