25/09/2024
Xlats BC 23 9 17 17 - 66 -
Φαβορί-τες BC 17 17 14 24 - 72 -

Δυναμικός αγώνας με νικητές τους Φαβορί-τες BC

Οι Φαβορί-τες BC πήραν τη νίκη επί των Xlats BC με 66-72 σε ένα πολύ δυναμικό παιχνίδι. Στην 1η περίοδο και οι δύο ομάδες είχαν έντονη επιθετική διάθεση. Αρκετές προσπάθειες με επιτυχία και γρήγορος ρυθμός συνέθεσαν το προφίλ του αγώνα. Το αποτέλεσμα στο τέλος του δεκαλέπτου βρήκε μπροστά του Xlats BC με 23-17.

Η 2η περίοδος ήταν μία επίδειξη των Φαβορί-τες BC στο αμυντικό τους κομμάτι. Με καλή άμυνα κράτησαν χαμηλά τους Xlats BC, μόλις στους 9 πόντους, ενώ επιθετικά έμειναν σε ίδια επίπεδα με την προηγούμενη περίοδο. Η διαφορά όμως ήταν αρκετή για να τους βάλει μπροστά στο τέλος του ημιχρόνου με 32-34.

Στην 3η περίοδο οι Xlats BC επέστρεψαν δυναμικά και κατάφεραν να κρατήσουν το σκορ σε σχετική ισορροπία. Όλο το δεκάλεπτο είχε αλλαγές στο προβάδισμα αλλά σε συνδυασμό με τις εμφανίσεις των ομάδων, μπορούμε να πούμε πως ξεχώρισε ευχαρίστως συγκριτικά με τα υπόλοιπα. Μικρές διαφορές, αλλαγές "κεφαλιών" και τελικό 49-48 ώστε να προμηνύσουν ένα δυναμικό κλείσιμο.

Η 4η περίοδος μπορεί να άνηκε στους Φαβορί-τες BC χάρη στις επιθετικές τους αρετές αλλά δεν άφησε κανένα παραπονεμένο από άποψη εξέλιξης. Υψηλό επί μέρους σκορ, γρήγορο μπάσκετ και στο τέλος νικητές τους Φαβορί-τες BC με 66-72.

NOVIBET MVP αναδείχθηκε ο Μάριος Χρόνης με 27 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Από την πλευρά των Xlats BC ξεχώρισε ο Βαλάντης Καραγκιαβουρίδης με 27 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Xlats BC: Βούζος 13 (3), Καραγκιαβουρίδης 27, Μαστροδημήτρης 16, Πεκρίδης 2, Φυλλάς 8

Φαβορί-τες BC: Βλάχος 2, Δημάσης 4, Δρόσος 16 (2), Ζανδές 2, Κύρκου 2, Παρασκευόπουλος 8, Τικτόπουλος 0, Χ"αθανασίου 11 (3), Χρόνης 27 (5)