20/09/2024
The Toy Men - - - - - 48 -
Batboys - - - - - 76 -

Δυνατή πρεμιέρα για BatBoys

Δυνατά μπηκαν οι ομάδες στο παιχνίδι με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες με 9-9 και 11-11,2:54 πριν την λήξη της πρώτης περιόδου. Εκεί ήταν το σημείο που σιγά σιγά οι φιλοξενουμενοι ανέβασαν στροφές και έκλεισαν με ένα μικρό +4 την πρώτη περίοδο.

Βάζοντας ακόμα μεγαλύτερη ένταση ιδιαίτερα στην άμυνα οι Bat Boys κατάφεραν να κρατήσουν πολύ χαμηλά τους αντιπαλους τους(μόνο 24 πόντοι παθητικό για ημίχρονο) και παράλληλα βρήκαν εύκολα καλάθια στο ανοικτό γήπεδο. Με τον Γιάννη Τατιτζικίδη να καρφώνει στον αιφνιδιασμό,οι Bat boys πήγαν στο ημίχρονο με το σκορ στο 24-33 υπέρ τους.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν αυτό που άνοιξε την ψαλίδα μεταξύ των δύο ομάδων.Οι γηπεδούχοι εμφανώς μη συγκεντρωμενοι έκαναν αρκετά λάθη και δέχθηκαν πολλές πόντους στον αιφνιδιασμό. Ο Γιάννης Τατιτζικιδης άφησε την μπάλα στο καλάθι με 3:42 για την λήξη της περιόδου και την διαφορά στο +17 (30-47)ύστερα από ένα ακόμα κλέψιμο των συμπαίκτων του και ασσιστ του Δημητρακουδη.Το δεκάλεπτο έκλεισε με τον φωτεινό πίνακα να αναγράφει 36-55 για τις νυχτερίδες.

Διαδικαστικου χαρακτήρα το τελευταίο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να μοιράζουν τον χρόνο συμμετοχής και στις δύο ομάδες και να προσφέρουν ωραίες φάσεις κατά διαστήματα απαλλαγμενες πλέον από την πίεση του αποτελέσματος. Οι φιλοξενουμενοι έφτασαν στην νίκη με 48-76 που τους έβαλε σε θέση οδηγού για την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου.