28/09/2024
Tegridy Farms 19 2 6 9 - 36 -
Salonica Titans 32 8 13 21 - 74 -

Δυνατό ξεκίνημα στην σεζον για τους Salonica Titans

Πολύ δυνατό ήταν το ξεκίνημα για τους φιλοξενούμενους οι οποίοι με επιθετική πολυφωνία ξέφυγε από τα πρώτα κιόλας λεπτά με διψήφια διαφορά. Το παιχνίδι άνοίξε ακόμα περισσότερο με τους Titans να προηγούνται με double score 15 πόντων (15-30) , ένα λεπτό για την λήξη της περιόδου, για να έρθει εν τέλει το τέλος της περιόδου με τον φωτεινό πίνακα να αναγράφει 19-32.

Οι Tegridy Farms προσπάθησαν να αντιδράσουν και μείωσαν αρχικά στους 11 πόντους (21-32).Με την τριπλέτα Βανδήρα,Κατσουπάκη και Δελανδρέα να κάνει όλη την δουλειά στην επίθεση και με άμυνα για σεμινάριο οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 21-40 καταφέρνοντας να δεχτούν μόνο 2 πόνοοτυς στην 2η περίοδο

Οι γηπεδούχοι μη μπορώντας να βρουν λύσεις ούτε με την έναρξη της 3ης περιόδου έβλεπαν το σκορ να αυξάνεται όλο και περισσότερο και την ψυχολογία τους να πέφτει όλο και περισσότερο με την πάροδο του χρόνου. Η διαφορά έφτασε τους 25 πόντους στα μέσα της περιόδου με την περίοδο να λήγει με το σκορ στο 27-53 ουσιαστικά καθιστώντας το τελευταίο δεκάλεπτο διαδικαστικού χαρακτήρα.

Απαλλαγμένες από το άγχος του αποτελέσματος οι δύο ομάδες μοίρασαν τον χρόνο συμμετοχής σε όλους τους διαθέσιμους παίκτες προσπαθώντας να βγάλουν χρήσιμα συμπεράσματα για το τι χρειάζονται να βελτίωσουν ενόψει της πολύ απαιτητικής συνέχειας της Development League

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Θοδωρής Βανδήρας με 32 πόντους , 5 ριμπάουντ και 3 ασσίστς

Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μανελίδης με 14 πόντους και 7 ριμπάουντ

Tegridy Farms: Ιωαννίδης 2, Καριπίδης,Μανελίδης 14, Μπουκίδης 9(1),Παππάς 2,Πολιακάκης 3, Τζιγγίζης 6(1)

Salonica Titans: Αλειφτήρας 10(2), Βανδήρας Θ. 32(2), Βανδήρας Γ. 6, Δελανδρέας 12,Καλαθάς,Κατσουπάκης 14(1),Τράκας,