23/09/2023
Gul’dan Warlocks 13 8 5 9 - 35 -
Ανακασιακός 9 15 12 17 - 53 -

Δυνατό μπάσιμο στη σεζόν από τον Ανακασιακό!

Το απόγευμα του Σαββάτου στο κλειστό του Σπάρτακου ο Ανακασιακός έκανε πρεμιέρα με νίκη στη φετινή σεζόν, επικρατώντας πειστικά των Gul’dan Warlocks με 35-53 στο πλαίσιο του δεύτερου ομίλου της Development 2 League. Δεύτερη ήττα σε ισάριθμα ματς για την ομάδα του Λουκίσσα που δεν κατάφερε να παρουσιάσει ιδιαίτερα ανταγωνιστικό πρόσωπο.

Το ματς ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους γηπεδούχους Warlocks, οι οποίοι σκόραραν με συνέπεια χάρη στην τριπλέτα των Μήτσα (5π.), Ελευθερίου (5π.) και Λουκίσσα (3π.). Σε ρηχά νερά κινήθηκαν στο ξεκίνημα οι μετέπειτα νικητές, παρά την προσπάθεια των Ρομποτή (4π.), Μακρή (3π.) και Σιαπατόρη (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 13-9.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι ήλεγξαν απόλυτα το ρυθμό του αγώνα και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σιαπατόρη (7π.) μπήκαν σε θέση οδηγού. Στην αντίπερα όχθη, οι Ελευθερίου (4π.) και Μήτσας (4π.) συνέχισαν να προσφέρουν λύσεις, όμως δεν είχαν συμπαραστάτες και έτσι οι Warlocks έμειναν μόλις στους 8 πόντους σε αυτό το διάστημα. Σκορ ημιχρόνου, 21-24.

Μετά την ανάπαυλα το σκηνικό δεν άλλαξε ιδιαίτερα. Ο Ανακασιακός διατήρησε την συγκέντρωση στην αμυντική του λειτουργία και σκοράροντας με Κοζαλάν (3π.), Σιαπατόρης (3π.), Μακρή (2π.) και Χαραλαμπόπουλο (2π.) έχτισε το πρώτο του διψήφιο προβάδισμα στο ματς. Οι Warlocks, παρά την προσπάθεια των Πέτροβιτς (3π.) και Ελευθερίου (2π.) δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον ίδιο ρυθμό και η υπόθεση νίκη δυσκόλεψε επικίνδυνα. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 26-36.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ανακασιακός δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους αντιπάλους του. Διανύοντας το πιο παραγωγικό του διάστημα και παίρνοντας πόντους από 7 διαφορετικούς παίκτες, ο Ανακασιακός διεύρυνε σημαντικά το υπέρ του προβάδισμα και σφράγισε τη νίκη. Οι Warlocks σκόραραν για την τιμή των όπλων με Μήτσα (5π.), Λιάπη (2π.) και Ελευθερίου (2π.) και επικεντρώνονται πλέον στο επομένο ματς με στόχο και πάλι την πρώτη νίκη στη σεζόν.

Στο τέλος του αγώνα, οι Gul’dan Warlocks είχαν 9/32 δίποντα, 4/17 τρίποντα και 5/19 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, ενώ είχαν 14 λάθη και 2 μπλοκ.

Στον αντίποδα, ο Ανακασιακός είχε 17/54 δίποντα, 4/27 τρίποντα και 7/10 βολές. Μάζεψε 46 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 10 φορές, ενώ είχε 6 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θανάσης Σιαπατόρης με 19 πόντους, έχοντας 6/14 δίποντα, ¼ τρίποντα και 4/5 βολές. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ ήταν αλάνθαστος σε 33 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Ελευθερίου με 13 πόντους και double-double, έχοντας 6/16 δίποντα και 1/12 βολές. Μάζεψε 19 ριμπάουντ, ενώ είχε 1 μπλοκ και 1 λάθος σε 34 λεπτά συμμετοχής.

Gul’dan Warlocks (Λούκισσας) : Ελευθερίου 13, Κωνσταντόπουλος, Λιάπης 2, Λουκίσσας 3 (1), Μήτσας 14 (2), Πέτροβιτς 3 (1).

Ανακασιακός (Σιαπατόρης) : Αλεξίου 2, Κοζαλάν 3, Κοτοπούλης 4, Μακρής 8 (1), Μιχαήλ 5 (1), Ρομποτής 4 (1), Σιαπατόρης 19 (1), Τζομπανάκης 2, Χαραλαμπόπουλος 6.

Τι μας άρεσε : Η εξαιρετική εμφάνιση του Σιαπατόρη.