30/03/2023
Tseliguns 9 13 11 16 - 49 -
Nutriclab BC 16 16 17 16 - 65 -

Δυνατό μπάσιμο των Nutriclab!

Όπως και σε κάθε παιχνίδι έτσι και τώρα οι Nutriclab μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προσπάθησαν να πάρουν από νωρίς την διαφορά κάτι που εν τέλη το κατάφεραν καθώς βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 7 πόντους. Από την πλευρά οι Tseliguns δεν μπόρεσαν να αποδόσουν το ίδιο και έτσι έμειναν πίσω τόσο σε ρυθμό όσο και στο σκορ.

Η απόδοση των Tseliguns ανέβηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο καθώς ο Αθανασιάδης βρήκε τις λύσεις στην επίθεση και έδωσε μια διαφορετική πνοή στην ομάδα του. Οι Nutriclab με τον Χουρδάκη αυτή την φορά να τελειώνει τις φάσεις και να μην μοιράζει τόσες ασίστ κατάφερε να βάλει την ομάδα του σε μια ακόμα καλύτερη θέση με την διαφορά να φτάνει στους 10.

Ο Ιορδανίδης στο τρίτο δεκάλεπτο μπήκε και αυτός στην εξίσωση και χάρισε πολύτιμα καλάθια στην ομάδα του με το παιχνίδι πλέον να γέρνει ακρετά από την πλευρά τους. Θεοδουλίδης και Παπασωτηρίου για τους Tseliguns έκαναν τα πάντα στην επίθεση όμως από ότι φάνηκε δεν ήταν αρκετά και έτσι στο τέλος του δεκαλέπτου ήταν ακόμα πίσω στο σκορ.

Οι Tseliguns έδωσαν τα πάντα στην τελευταία περίοδο και προσπάθησαν να πετύχουν το κάτι παραπάνω όμως εν τέλη η νίκη θα περάσει στους Nutriclab με τελικό σκορ 49-65.

Ο τίτλος του MVP πέρασε στα χέρια του Γιώργου Ιορδανίδη ο οποίος πέτυχε 15 πόντους και μάζεψε 4 ριμπάουντ.

Για τους Tseliguns πρωταγωνιστής είναι ο Διονύσης Παπασωτηρίου ο οποίος άγγιξε το double double καθώς έχει 12 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Tseliguns: Αθανασιάδης 13 (2) , Τσέος , Καφφές 6 , Λόλας , Φιλανθίδης 8 , Θεοδουλίδης 10 (1) , Παπασωτηριου 12 (2) , Κοΐου , Τοπτσίδης

Nutriclab: Κουτσφετσούλης 8 , Χουρδάκης 17 (5) , Ιορδανίδης 15 (1) , Ιακωβιδης 9 , Αποστολιδης 2 , Κατέρης 3 , Ξυραφόπουλος 1 , Καραγκιαούρης 7 , Καραγιαννιώτης 3 (1)