12/11/2023
Destroyed Pistons 6 13 16 13 - 48 -
Optimus Priamus 17 3 18 22 - 60 -

Δυσκολεύτηκαν, αλλά νίκησαν οι Optimus Priamus!

Η ανοδική πορεία συνεχίστηκε για τους Optimus Priamus το βράδυ της Κυριακής, καθώς σε ένα παιχνίδι απέναντι στους ανταγωνιστικούς Destroyed Pistons, επικράτησαν πιο δύσκολα από ότι δείχνει με 48 – 60, παίρνοντας παράλληλα την πέμπτη τους νίκη στον πρώτο όμιλο της Development League.

Οι Optimus έδειξαν από την αρχή του παιχνιδιού ποιος είναι το αφεντικό του αγώνα, πήραν τον απόλυτο έλεγχο και με Καλτσάκα – Πιερουτσάκο να πετυχαίνουν από 6 πόντους, έχτισαν διψήφια διαφορά. Για τους Πίστονς που πέτυχαν το πρώτο τους καλάθι μετά από έξι αγωνιστικά λεπτά, ο Σπανόπουλος με 4 και ο Κατσαμακλής με δίποντο, διαμόρφωσαν το 6 – 17.

Η εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε εντελώς στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι Pistons εκμεταλλεύτηκαν την αφλογιστία των φιλοξενούμενων, κέρδισαν κατά κράτος την μάχη μέσα στο ζωγραφιστό και με Σπανόπουλο – Μουιμπούα να οδηγούν την επίθεση με 4 και 3 πόντους αντίστοιχα, πλησίασαν στον πόντο στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου(19-20).

Οι Optimus μπήκαν στο τρίτο δεκάλεπτο αποφασισμένοι να ξαναπάρουν τα ηνία της αναμέτρησης και με τον Μανιά σημείο αναφοράς στην επίθεση με 6 πόντους και τον Καλτσάκα να ακολουθεί από κοντά με 4, ξέφυγαν 22 – 30. Οι Destroyed δεν άργησαν να βγάλουν αντίδραση, έσφιξαν την άμυνα τους και με τον Μουμπούα να απειλεί από μακριά με 7 πόντους και τον Σαχινίδη να παίρνει την σκυτάλη με 9, προσπέρασαν προσωρινά(33-32),για να έρθουν Πιερουτσάκος με τρίποντο και Μανιάς, να βάλουν σε θέση ισχύος τους Optimus(35-38).

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στην τελευταία περίοδο και με Μανιά – Καλτσάκα να τραβούν το κουπί στην επίθεση με 4 πόντους έκαστος και τρίποντο του πολύτιμου Πιερουτσάκου, έστειλαν τη διαφορά ξανά σε διψήφιο αριθμό. Οι Destroyed πάλεψαν με Σαχινίδη(5), Μουιμπούα(4) να πάρουν ότι μπορούν από το παιχνίδι, αλλά το νερό είχε μπει ήδη στο αυλάκι για τους Οptimus. Μπαίνοντας στην τελική ευθεία, Καλτσάκας, Πιερρουτσάκος και Βασιλειάδης πέτυχαν από ένα καλάθι, δεν άφησαν περιθώρια αμφισβήτησης και διαμόρφωσαν το τελικό 48 – 60.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Βαγγέλης Καλτσάκας με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για το ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Μητσογιάννης με 4 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Οι Destroyed είχαν 16/54 δίποντα, 3/19 τρίποντα, 7/17 βολές, κατέβασαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

Οι Optimus είχαν 23/52 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 5/11 βολές, κατέβασαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 20 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη.

Destroyed Pistons(Σπανόπουλος): Θηβαίος 2, Κάππας 2, Κατσαμακλής 2, Μητσογιάννης 4, Μουιμπούα 13(7ρ.), Σαχινίδης 16, Σπανόπουλος 9.

Optimus Priamus (Σκουτέρης): Βασιλειάδης 10(8ρ.), Δελβενακιώτης 6, Καλτσάκας 17, Μανιάς 14(14ρ.), Νομικός, Πιερρουτσάκος 11(7ρ.), Σκουτέρης, Φουντουλάκης 2.

Τι μας άρεσε: Οι Optimus παρότι κατέβηκαν στο ματς χωρίς τον coach, ήταν πάρα πολύ σοβαροί από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης.