05/10/2024
Elapuse BC 5 17 13 3 - 38 -
Indians 16 5 7 11 - 39 -

Δυσκολεύτηκαν αλλά πήραν την νίκη οριακά οι Indians!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Indians να προσπαθούν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους έχοντας τον Βασσάλο να παίρνει πρωτοβουλίες. Η Elapuse αδυνατούσε να βρει λύσεις στο πρώτο δεκάλεπτο και οι Indians πήγαν στην πρώτη ανάπαυλα στο +11 (5-16).

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, η Elapuse ξεκίνησε με ένα 7-0 σερί χαρις στην ενέργεια που έδωσε ο Κερχουλάς και το 5-16 έγινε γρήγορα 12-16.  Η Elapuse ήταν σκληρή στην άμυνα, δεν έδινε τίποτα εύκολο στους Indians και μάλιστα έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +1 (22-21).

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, η ένταση ανέβαινε αλλά και οι δύο ομάδες είχαν σταθερά στο παιχνίδι τους την άμυνα. Η Elapuse ήταν καλύτερη σε αυτό το διάστημα του αγώνα, είχε τον Ζορμπά σε εξαιρετική κατάσταση και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +7 (35-28).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Elapuse μπήκε δυνατά στο παρκέ με σκοπό να χτίσει μια ακόμα μεγαλύτερη διαφορά από αυτό το +7. Το παιχνίδι ήταν πολύ σκληρό μέχρι και το τελευταίο λεπτό αλλά η Elapuse ήταν καλύτερη στα σημεία. Μέχρι που ανέλαβε δράση ο Ελευθεριάδης, ο οποίος με game winner τρίποντο 7’’ πριν την λήξη, έδωσε την νίκη στην ομάδα του με το 38-39 να είναι το τελικό σκορ.

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Γραμματικός με 13 πόντους και 8 ριμπάουντ ενώ πολυτιμότερος των Elapuse ήταν ο Κουτσούκος με 6 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Elapuse (Αναγνώστου): Αναγνώστου 2, Δημητριάδης 7, Ζορμπάς 10, Κερχουλάς 6, Πιτσιλής 8.

Indians(Πουλοκέφαλος): Βασιλάκος, Βασσάλος 8, Γραμματικός 13, Ελευθεριάδης 10, Κοσκίνας, Μαμάκος, Μητσάκος 2, Μπακάλης 4, Πουλοκέφαλος 2, Τσιώτας.

Τι μας άρεσε: Το game winner του Ελευθεριάδη.