28/09/2024
Mikrokosmos 11 11 14 11 - 47 -
Cedepita BC 14 8 15 13 - 50 -

Δυσκολεύτηκε, αλλά πήρε τη νίκη στα σημεία η Cedepita!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν καλύτερα στο παρκέ και με τον Μπεληγιάννη να παίρνει πρωτοβουλίες, πήραν γρήγορο προβάδισμα 7 πόντων(2-9). Ο Mikrokosmos αντέδρασε, με τον Γιαννατζόγλου κυρίως, αλλά η ομάδα του πήγε στο δεύτερο δεκάλεπτο στο -3(11-14).

Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου οι «ασπρόμαυροι» προσπάθησαν να αντιδράσουν και το έκαναν με τον Γκούμα και τον Γιαννατζόγλου. Το παιχνίδι ήταν αρκετά σκληρό στο δεκάλεπτο αυτό, οι δύο ομάδες αρκετά άστοχες με το ημίχρονο να κλείνει στο 22-22.

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου το παιχνίδι έγινε ακόμα πιο κλειστό και κάθε καλάθι των δύο ομάδων έρχονταν με το σταγονόμετρο. Ο Mikrokosmos Athens προσπάθησε να βάλει στο παιχνίδι τον Φραγκογιάννη, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 36-37.

Με την έναρξη του τετάρτου και τελευταίου δεκαλέπτου, το παιχνίδι φαινόταν ότι θα κριθεί στις λεπτομέρειες και έτσι έγινε.  Όσο το ματς πήγαινε προς το τέλος του, οι δύο ομάδες έδιναν μπόλικο «μπασκετικό ξύλο» με την Cedepita να παίρνει μια οριακή νίκη στα σημεία, με το 47-50 να είναι το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Νovibet MVP αναδείχθηκε ο Παπακωνσταντίνου με 14 πόντους και 16 ριμπάουντ ενώ πολυτιμότερος των ηττημένων ήταν ο Περράκης με 16 πόντους.

Mikrokosmos(Φραγκογιάννης): Γεραρης 4, Γιαννατζόγλου 6, Γκούμας 6, Ευσταθόπουλος, Κοτζαγεωργίου 3, Μπεκιάρης 2, Περράκης 16, Σιδερέας 5, Φραγκογιάννης 5, Φρυσάλης

Cedepita(Παπακωνσταντίνου): Δημάκης 4, Αντωνακάκης, Ζαχαριάδης 5, Κουλούρης 6, Μπεληγιάννης 9, Νίκου 3, Πάγκαλος 7, Παπακωνσταντίνου 14, Προδρομίδης, Σκόρτσης, Ταταλιάς 2.

Τι μας άρεσε: Το πάθος των δύο ομάδων για την νίκη που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.