15/05/2024
Peteenagers BC 11 8 8 19 - 46 -
Patras Orlando Tragic 13 9 14 17 - 53 -

Δυσκολεύτηκαν, αλλά πήραν αυτό που ήθελαν οι Orlando Tragic

Αν και δεν έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης και τα βρήκαν σκούρα απέναντι στους ανανεωμένους και φορμαρισμένους Peteenagers, οι Orlando Tragic πήραν τη νίκη (46-53), η οποία τους εδραιώνει στην 3η θέση της Master League, λίγες αγωνιστικές πριν από το φινάλε της κανονικής διάρκειας. Από την άλλη, οι ''πετεινοί'' φαίνεται πως θα δώσουν μάχη μέχρι... τελικής πτώσεως για μια θέση στην πρώτη οχτάδα της βαθμολογίας.

Η ομάδα των Orlando Tragic κατάφερε να μπει πιο δυνατά στο παιχνίδι, με ακρογωνιαίους λίθους στο παιχνίδι τους Δημόπουλο στην περιφέρεια και Κανατά στη front line και μπόρεσε να χτίσει μικρές διαφορές στο Α' ημίχρονο, με την άμυνα των ''μοβ'' να λειτουργεί άψογα και να κρατάει χαμηλά τους ''πετεινούς''. Η Α' περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 11-13, ενώ στο Β' δεκάλεπτο ακολούθησε ένα επιμέρους 8-14 των Tragic, οι οποίοι έκλεισαν το ημίχρονο στο +8 (19-27).

Στην επανάληψη, οι Tragic είχαν ξανά στο μεγαλύτερο μέρος το προβάδισμα, όμως οι μαχητικοί ''πετεινοί'' δεν παράτησαν το ματς και με εξαιρετικό τον Δημητριάδη, κατάφεραν να ρίξουν την διαφορά στους 3 (40-43), βάζοντας πίεση στους Tragic. Τελικά, η ποιότητα των ''τραγικών'' ήταν εκείνη που μίλησε στο φινάλε, με τους Orlando Tragic να πανηγυρίζουν τη νίκη (46-53).