23/05/2022
Salonica Old Stars 2 20 10 19 - 51 -
Δεν έχει 14 10 14 15 - 53 -

Δυσκολεύτηκαν αλλά τα κατάφεραν οι Δεν έχει!

Μετά από έναν αγώνα γεμάτο πάθος και αγωνία οι Δεν έχει θα καταφέρουν να φύγουν με την νίκη απέναντι στους μαχητικούς Salonica Old Stars με τελικό σκορ 51-53 κάνοντας έτσι την δεύτερη νίκη τους στο Summer Development.

Ο αγώνας θα ξεκινήσει με τον καλύτερο τρόπο για τους Δεν έχει καθώς με ένα σερί 14 πόντων θα κατατροπώσουν τους Old Stars και έτσι οι ατομικές ενέργειες του Καλπαξίδη αλλά και το εύστοχο τρίποντο του Μυλωνά θα δώσουν στην ομάδα τους ένα σημαντικό προβάδισμα. Οι Old Stars από την άλλη το μόνο που θα μπορέσουν να κάνουν είναι να πετύχουν ένα μόλις καλάθι το οποίο θα βάλει ο Χριστοδούλου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να κοιτάξουν στα μάτια τον αντίπαλο και να δηλώσουν την παρουσία τους στο γήπεδο κάτι που κατάφεραν , χάρης στις ωραίες συνεργασίες που οδήγησαν σε ένα μεγάλο σερί πόντων. Με τα καλαθιά του Φρανδή και του Μιχαηλίδη οι Old Stars όχι μόνο θα καλύψουν την διαφορά αλλά θα πλησιάσουν και μόλις στους 2 πόντους με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου με το σκορ να είναι στο 22-24.

Στην τρίτη περίοδο πλέον ο αγώνας θα εξελιχθεί σε παιχνίδι στρατηγικής καθώς και οι δύο ομάδες οργάνωσαν καλύτερα την άμυνα τους με σκοπό να υπάρχουν ακόμα περισσότερες επιθετικές λύσεις, τα καλάθια όμως του Μυλωνά αλλά και του Καλπαξίδη είναι αυτά τα οποία θα κρατήσουν τους Δεν έχει μπροστά στο σκορ. Όμως οι Old Stars δεν είχαν πει ακόμα την τελευταία τους λέξη καθώς κάποια καλάθια στο αιφνιδιασμό αλλά και αρκετές βολές χάρης στα έξυπνα φάουλ που κέρδιζαν θα φτάσουν την διαφορά μέχρι και τους 3 πόντους. Οι προσπάθειες αυτές όμως δεν θα είναι αρκετές και έτσι οι Δεν έχει θα πάρουν την νίκη με τελικό σκορ 51-53.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Ηλίας Καλπαξίδης ο οποίος πέτυχε double double βάζοντας 24 πόντους και μαζεύοντας 10 ριμπάουντ.

Για την ομάδα των Old Stars άξιος αναφοράς είναι ο Γιάννης Μιχαηλίδης ο οποίος άγγιξε το double double καθώς έβαλε 10 πόντους και πήρε 7 ριμπάουντ.

Salonica Old Stars: Λαθουράκης , Μωυσάκος 2 , Μπέτσιος 13 (3) , Μιχαηλίδης 10 (2) , Κανακάρης , Χριστοδούλου 6 , Φρανδής 13 (1) , Αλεξιάδης 5 , Βλάχος 2

Δεν έχει: Μυλωνάς 14 (1) , Κοντολέων 2 , Αλβανός 1 , Λάμπρου 7 , Οικονόμου , Καλπαξίδης 24 , Βαβρίτσας 5