01/06/2022
Leathal Pistols 14 17 19 18 - 68 -
Pepperone 17 15 15 24 - 71 -

Δυσκολεύτηκαν αλλά τα κατάφεραν οι Pepperone!

Σε έναν αγώνα γεμάτο ένταση και αγωνία οι Pepperone κατάφεραν να αποσπάσουν μια πολύ σημαντική νίκη απέναντι στους Pistols με σκορ 68-71.

Από την αρχή του παιχνιδιού και οι δύο ομάδες έδειξαν ότι έχουν όρεξη να τρέξουν το γήπεδο και να χτυπήσουν στον αιφνιδιασμό , έτσι οι Pistols μετά από ένα αποτυχημένο αιφνιδιασμό θα καταφέρουν μετά από ένα passing game να βγάλουν μόνο του τον Κουκουρέλη ο οποίος θα ευστοχήσει από την γραμμή του τριπόντου ανοίγοντας έτσι το σκορ. Οι Pepperone όμως θέλουν να αναπτύξουν μια διαφορά υπέρ τους την οποία και κατάφεραν καθώς με τα καλάθια Ονταμπασόγλου θα καταφέρουν να προηγηθούν 3 πόντους στο τέλος του δεκαλέπτου. Στην δεύτερη περίοδο όμως ήταν η σειρά των Pistols να απαντήσουν στο παιχνίδι των αντιπάλων τους και έτσι με τις ωραίες ατομικές ενέργειες του Φορίδη οι Pistols θα ανακάμψουν και θα μπορέσουν να καλύψουν την διαφορά και να στείλουν το παιχνίδι στο 1 πόντο με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Οι ανανεωμένοι από το ημίχρονο Pistols θα μπορέσουν να πάρουν και κεφάλι στο σκορ χάρης στα τρίποντα του Πετροβάλη αλλά και όμορφα σουτ του Δαμουλάκη έτσι θα βάλουν δύσκολα στους Pepperone οι οποίοι θα χρειαστούν μεγάλα καλάθια για να μπορέσουν να ανακάμψουν. Έτσι με την αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου οι Pepperone με μπροστάρη των Μιλκούδη θα τρέξουν αρκετές φορές στο αιφνιδιασμό και θα καταφέρουν να αναπτύξουν ένα μεγάλο σερί πόντων ανατρέποντας για ακόμα μια φορά τα δεδομένα του αγώνα και έτσι θα μπορέσουν να φύγουν με αυτή την πολύ σημαντική νίκη με το τελικό σκορ να είναι 68-71.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Σταμάτης Μιλκούδης ο οποίος πέτυχε double double με 14 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Για την ομάδα των Pistols άξιος αναφοράς είναι ο Δημήτρης Φορίδης ο οποίος άγγιξε το triple double έχοντας 22 πόντους , 10 ριμπάουντ και 9 κλεψίματα.

Pistols: Αλβανός 2 , Ρωσσίδης , Κουκουρέλης 8 (1) , Φορίδης 22 (1) , Δαμουλάκης 9 , Πρωτογερόπουλος 2 , Κάλλιας , Αγτζίδης 4 , Πετροβάλης 17 (2) , Καραγκιαούρης 4

Pepperone: Ζωγράφος Κ. 4 , Μιλκούδης 14 , Χατζηλιάδης , Ζωγράφος Μ. 8 (1) , Ονταμπασόγλου 18 , Ζιάκας 16 (5) , Χρονόπουλος 5 , Χρυσοχού 6 (2) , Χατζηνικολάου , Χαριτίδης