30/05/2022
Άξονας BC 30 10 23 14 - 77 -
Δεν έχει 15 23 17 14 - 69 -

Δυσκολεύτηκε αλλά τα κατάφερε ο Άξονας!

Μετά από μια μάχη των δύο πρωταθλητών από την μια ο πρωταθλητής του Master League Άξονας και από την άλλη ο πρωταθλητή της Development League Δεν έχει , ο Άξονας κατάφερε να φύγει βγει νικητής με τελικό σκορ 77-69 και να περάσει στην επόμενη φάση του Winter Thessaloniki Cup.

Το παιχνίδι ξεκίνησε εξαιρετικά για τον Άξονα ο οποίος ευστοχούσε στο ένα τρίποντο πίσω από το άλλο δείχνοντας από νωρίς ότι δεν θα είναι ένας εύκολος αντίπαλος , οι Δεν έχει από την άλλη αν και ξεκίνησαν κάπως δισταχτικά βρήκαν το ρυθμό και αυτοί με την σειρά τους έβαζαν το ένα καλάθι πίσω από το άλλο , έτσι το πρώτο δεκάλεπτο θα λήξει υπέρ του Άξονα ο οποίος δημιούργησε μια διαφορά 15 πόντων. Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως ο αγώνας θα εξελιχθεί σε πραγματικό ντέρμπι καθώς οι Δεν έχει χάρης στα τρίποντα του Νίκου Μυλωνά θα πλησιάσουν αρκετά στο σκορ και η φανταστική άμυνα όλης της ομάδας θα περιορίσει τον Άξονα και έτσι το πρώτο ημίχρονο θα τελειώσει με μόλις 2 πόντους διαφορά με το σκορ να είναι 40-38.

Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως οι Δεν έχει θα σταθούν άτυχοι θα χάσουν τον Ηλία Καλπαξίδη ένας από τους σημαντικότερους παίχτες που διαθέτουν λόγο τραυματισμού και έτσι θα χάσουν λίγο από το τέμπο και τον ρυθμό τον οποίο οι ίδιοι είχαν χτίσει , έτσι βρήκε την ευκαιρία ο Άξονας και από εκεί που η διαφορά είχε φτάσει μόλις στον 1 πόντο θα βρουν τις λύσεις που χρειαζόντουσαν στην επίθεση χάρης στα καλάθια του Ερμείδη και έτσι θα διαμορφώσουν το σκορ στο τέλος της τρίτης περιόδου 63-55. Στο τελευταίο δεκάλεπτο τα πράγματα έμειναν ακριβώς ίδια καθώς εκεί που Δεν έχει μείωναν με τα καλάθια του Γιώργου Μυλωνά ο Άξονας απαντούσε κυρίως με τα καλάθια του Κωστακίδης στο πόστ , έτσι ο Άξονας κατάφερε να φύγει με αυτή την πολύ σημαντική νίκη με το τελικό σκορ να είναι 77-69 εξασφαλίζοντας έτσι μια θέση στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Δημήτρης Γκόφας ο οποίος άγγιξε το double double με 8 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Για την ομάδα των Δεν έχει άξιος αναφοράς είναι ο Νίκος Μυλωνάς ο οποίος έβαλε 31 πόντους με 7 τρίποντα και μάζεψε 7 ριμπάουντ.

Άξονας BC: Τζιβάνης , Ερμείδης 16 (1) , Σαρόγλου , Κωστακίδης 21 (1) , Κυπριανίδης 7 , Γκόφας 8 , Γκάτζιος , Μαργώνης 3 (1) , Τραχανέλης 9 (3) , Αντικατζίδης 13

Δεν Έχει: Μυλωνάς Γ. 18 (1) , Κοντολέων , Οικονόμου Δ. 3 (1) , Σαλασάσογλου , Λάμπρου , Οικονόμου Σ. 2 , Μυλωνάς Ν. 31 (7) , Καλπαξίδης 9 , Βαβρίτσας 6