03/11/2021
Τα Βουνά - - - - - 47 -
Footballistas - - - - - 65 -

Δυσκολεύτηκαν αλλά συνέχισαν αήττητοι οι ποδοσφαιριστές

Ενδιαφέρουσα ήταν η εξέλιξη στο παιχνίδι ανάμεσα σε Ι5 και Footballistas. Πιο αναλυτικά, οι Ι5 κατέβηκαν με μόλις 5 παίχτες και όχι μόνο κοίταξαν στα μάτια τους πρωταθλητές αλλά ήταν ανταγωνιστικότατοι για 30 λεπτά, δημιουργώντας πολλά προβλήματα στην αήττητη αρμάδα του Ρουμελιώτη. 47-65 ήταν το τελικό σκορ σε μία φαινομενικά και μόνο, εύκολη νίκη των «μπαλαδόρων»!

Φουριόζοι μπήκαν στο παρκέ οι Footballistas. Έχοντας οδηγό τον Αγουρίδη με 3 καλάθια, οι «ποδοσφαιριστές» δημιούργησαν μια διαφορά 10 πόντων. 4 πόντους είχε για τους μόλις 5 Ι5, ο Παπανικολάου. 8-18 ήταν το σκορ της περιόδου.

Στην αντεπίθεση πέρασε η ομάδα του Λιόλιου στο 2ο δεκάλεπτο. Με σωστή άμυνα και έξυπνες επιθέσεις μείωσαν στους 6, την διαφορά. Όλους τους πόντους των Ι5, τους είχε η καλαθομηχανή που ακούει στο όνομα Παπανικολάου (9). Μόλις 5 πόντους έβαλαν οι φιλοξενούμενοι και οι 4 ήταν του Λουμπαρδέα.

Το γκάζι πάτησαν και οι 2 ομάδες στο 3ο δεκάλεπτο. Για λογαριασμό των Ι5, 9 συνεχόμενους πόντους πέτυχε ο εκρηκτικός Μαραθιάς και 6 είχε ο Παπανικολάου. 10 πόντους με 3 τρίποντα είχε ο Λίτης που έκανε τρομερή δουλειά και στις 2 μεριές του παρκέ. 17-18 ήταν το σκορ του δεκαλέπτου με την διαφορά να είναι στους 7.

Μπορεί οι Ι5 να έφτασαν στο-2 αλλά, οι Footballistas δεν είχαν σκοπό να χάσουν. Χρησιμοποιώντας το όπλο τους που ακούει στο όνομα γρήγοροι αιφνιδιασμοί, οι Footballistas έφτασαν την διαφορά στα ύψη (+20). 7 διαφορετικοί παίχτες σκόραραν για την αρμάδα του Ρουμελιώτη. 14 πόντους είχε ο Παπανικολάου αλλά δεν ήταν αρκετό για να αποτρέψει την ήττα των Ι5 με σκορ 47-65!

Mvp του αγώνα ήταν ο Γιάννης Λίτης με 17 πόντους, 16 ριμπάουντ (4-12), 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 1 λάθος σε 31:57 λεπτά. Για τους Ι5 ξεχώρισε ο Γιώργος Παπανικολάου με 27 πόντους, 12 ριμπάουντ (5-7) και 1 λάθος σε 40 αγωνιστικά λεπτά.

Σαν σύνολο, οι Ι5 είχαν 14/34 δίποντα (41,2%), 4/24 τρίποντα (16,7%), 7/11 βολές (63,6%), 38 ριμπάουντ (8-30), 8 ασίστ, 4 κλεψίματα και 16 λάθη. Οι Footballistas μέτρησαν 17/41 δίποντα (41,5%), 8/33 τρίποντα (24,2%), 7/9 βολές (77,8%), 45 ριμπάουντ (16-29), 18 ασίστ, 9 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 6 λάθη.

Ι5(Λιόλιος): Μαραθιάς 9, Προκοπίου, Παπανικάλου 27 (12 ριμπ), Αγγιούς 7, Λιόλιος 4 (13 ριμπ).

Footballistas(Ρουμελιώτης): Παναγόπουλος 9, Μαρκόπουλος 3, Λίτης 17 (16 ριμπ), Σπαλιάρας 6, Σιδέρης 3 (7 ριμπ), Λουμπαρδέας 13 (9 ριμπ), Βουρλούμης 3, Αγουρίδης 11.

Τι μας άρεσε: Η τεράστια προσπάθεια των Ι5 που αγωνίστηκαν με μόλις 5 παίχτες ( Ο Λιόλιος αγωνίστηκε τραυματισμένος)!