15/03/2022
Ball Don't Lie - - - - - 48 -
TECHbuddy - - - - - 60 -

Δυσκολεύτηκε, κουράστηκε αλλά τα κατάφερε η TECHbuddy

Ιδιαίτερα σκληρός ήταν ο αγώνας μεταξύ Ball don’t Lie και TechBuddy στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Master League. Το παιχνίδι ήταν physical με 4 παίχτες να αποβάλλονται με 5 φάουλ. 48-60 ήταν το τελικό σκορ υπέρ της Tech που είδε τον προπονητή της Λεωνίδα Γεράνιο να αγγίζει το triple-double (22/11/8)!

Μια διαφορά 8 πόντων δημιούργησε η TechBuddy στο 1ο δεκάλεπτο (11-19). 6 πόντους πέτυχε ο Γεράνιος, ενώ 2 καλάθια πέτυχε ο Κωνσταντόπουλος. 6 διαφορετικοί παίχτες σκόραραν για λογαριασμό της Ball don’t Lie που είχε θέμα αμυντικά.

Σε διψήφιο και συγκεκριμένα στους 15 πόντους έφτασε η απόσταση μεταξύ των 2 ομάδων στην 2η περίοδο. H TechBuddy είδε τον coach της, Λεωνίδα Γεράνιο να πετυχαίνει 10 πόντους (8 σερί) και να βάζει γερές βάσεις για την νίκη. 4 πόντους είχε ο Διονυσόπουλος και 3 ο Παναγιώτης Γασπαράτος για τους γηπεδούχους. 14-21 ήταν το επιμέρους σκορ!

Στην αντεπίθεση πέρασε η αρμάδα του Μπέλλα στο 3ο δεκάλεπτο. Έχοντας οδηγούς Γασπαράτο Μάκη και Διονυσόπουλο (6 πόντους έκαστος), η Ball don’t Lie μείωσε στους 9 πόντους. Η TechBuddy χαλάρωσε, έπαιξε μέτρια άμυνα και τιμωρήθηκε. 6 πόντους με 3 σερί καλάθια είχε ο Αμπατζής που κράτησε ζωντανή την απόσταση της ομάδας του από την Ball don’t Lie. 16-10 ήταν το επιμέρους σκορ.

Στην 4η και τελευταία περίοδο η Ball don’t Lie πάλεψε. Μείωσε στους 7 και προσπάθησε για το καλύτερο. Παρόλα αυτά, ο Λεωνίδας Γεράνιος με 6 πόντους και 1 καθοριστικό τρίποντο, σφράγισε την νίκη για την ομάδα του. 3 πόντους για τους γηπεδούχους είχε ο Κομνηνός. 48-60 ήταν το τελικό σκορ του αγώνα!

Mvp του αγώνα ήταν ο Λεωνίδας Γεράνιος με 22 πόντους, 11 ριμπάουντ (0-11), 8 ασίστ, 3 κλεψίματα, αλλά και 6 λάθη σε 37 αγωνιστικά λεπτά. Ο Παύλος Διονυσόπουλος ξεχώρισε για τους ηττημένους με 13 πόντους, 14 ριμπάουντ (1-13), 1 ασίστ, 1 μπλοκ και 3 λάθη σε 35:11 λεπτά συμμετοχής.

Σαν σύνολο, η Ball don’t Lie είχε 11/57 σουτ (19,3%), 3/26 τρίποντα (11,5%), 23/38 βολές (60,5%), 45 ριμπάουντ (9-36), 5 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 15 λάθη. Η TechBuddy είχε 21/63 σουτ (33,3%), 4/18 τρίποντα (22,2%), 14/21 βολές (66,7%), 46 ριμπάουντ (8-38), 13 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 2 λάθη.

Ball don’t Lie(Μπέλλας): Κακαφώνης, Μπέλλας 4, Κομνηνός 5, Μπέρτσος 10, Γασπαράτος Π. 8, Διονυσόπουλος 13 (14 ριμπ), Μαθιουδάκης 1, Γασπαράτος Μ. 7, Αδαμόπουλος (10 ριμπ).

TechBuddy(Γεράνιος): Παπαδημητρόπουλος 2, Βαλέρης 1, Γεράνιος 22 (11 ριμπ, 8 ασίστ), Δημογιάννης 3 (7 ριμπ), Γεωργιόπουλος 4, Μπρίνιας 4, Αμπατζής 12, Χύτας 3, Κωνσταντόπουλος 9.

Τι μας άρεσε: Η τρομερή, «γεμάτη» στατιστική του Γεράνιου!