15/11/2021
Collectors 19 8 16 14 - 57 -
Draft Fathers 15 20 10 13 - 58 -

Δύσκολη αλλά νίκη για τους Draft Fathers!

Το απόγευμα του Σαββάτου στα Λιόσια, σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά, οι Draft Fathers κατάφεραν να επικρατήσουν με 57 – 58 απέναντι στους Collectors.

Εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο είχαμε από τις δύο ομάδες με ωραίο μπάσκετ και όμορφες προσπάθειες. Οι Collectors είχαν ελαφρύ προβάδισμα 19 – 15 με τον εξαιρετικό Αγγελομάτη να τους οδηγεί με 7 πόντους και τους Κλεισούρα και Χαραλαμπόπουλο να βάζουν από 5, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Σκληράκης ήταν ηγέτης στην επίθεση με 5 πόντους και ακολούθησε ο Βλαχοθανάσης με 4.

Οι Draft Fathers μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο και έχτισαν διαφορά 8 πόντων. Με τον Ρούσσο με 11 πόντους, να ειναι πρωταγωνιστής στην επίθεση, Βλαχοθανάση με 7 και Πεπονή με 4, ξέφυγαν με 27-35 στο τέλος του ημιχρόνου. Οι Collectors έβρισκαν λύσεις με Κλεισούρα, Κυριάκου και Παπαδόπουλο αλλά αντιμετώπιζαν επιθετικό πρόβλημα.

Οι Collectors ηταν πιο συγκεντρωμένοι και εύστοχοι στην τρίτη περίοδο. Ο Κυριάκου πήρε την μπαγκέτα στο σκοράρισμα με 8 πόντους και ακολούθησαν Αγγελομάτης, Κλεισούρας και Χαραλαμπόπουλος από 3, ενώ το μικρό προβάδισμα των Fathers (43-45), κρατούσαν Σκληράκης, Ιωακείμ, Βλαχοθανάσης , Πεπονής που πέτυχαν από ένα καλάθι.

Οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου και με δύο μεγάλα τρίποντα από τον Γιαννακό, ξέφυγαν 48 – 56. Οι Collectors δεν παρέδωσαν τα όπλα και με δίποντο του Κυριάκου και τρίποντο του Παπαδόπουλου, πλησίασαν 54 – 56 δύο λεπτά πριν από την λήξη του αγώνα. Σκληράκης και Ιωακείμ βρήκαν στόχο από την γραμμή των βολών δίνοντας τέλος ουσιαστικά στην υπόθεση νίκη, για να έρθει ο Τσατσάνης με τρίποντο στην εκπνοή να γράψει το τελικό 57 – 58.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Βλαχοθανάσης με 12 πόντους, 15 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωσταντίνος Κυριάκου με 14 πόντους, 17 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Collectors είχαν 17 / 43 δίποντα, 6 / 18 τρίποντα, 5 / 11 βολές, κατέβασαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη.

Οι Draft Fathers είχαν 14 / 39 δίποντα, 6 / 18 τρίποντα, 12 / 24 βολές, κατέβασαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.

Collectors(Αγγελομάτης): Μπακάλης, Τσατσάνης 5 , Αγγελομάτης 11, Χαραλαμπόπουλος 8, Κλεισούρας 14, Κυριάκου 14(17ρ.), Παπαδόπουλος 5, Σαβέριος.

Draft Fathers(Παππάς): Γιαννακός 6, Παρμακλής 2, Σκληράκη 9, Βλαχοθανάσης 12(13ρ.), Μαστορόπουλος 4, Κανέλλος 2, Ιωακείμ 3, Ρούσσος 12, Πεπονής 8.

Τι μας άρεσε: Η εξέλιξη του αγώνα και τα εντυπωσιακά καλάθια του Αγγελομάτη.