13/03/2024
Anatolians Jazz 15 19 9 15 - 58 -
Yugoπλάστιγγα 6 18 22 15 - 61 -

Δύσκολη νίκη για τους Yugoπλάστιγγα!

Η αναμέτρηση μεταξύ των Jazz και των Yugoπλάστιγγα ξεκίνησε με έναν εντυπωσιακό τρόπο, με τους Jazz να δείχνουν από την αρχή την κυριαρχία τους. Οι παίχτες Χατζηεμμανουήλ, Μπαντής και Οδοντίδης έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους, επιδεικνύοντας εξαιρετική αμυντική και επιθετική απόδοση. Η άμυνα των Jazz ήταν συμπαγής και δέχτηκε μόλις 6 πόντους από τους Yugoπλάστιγγα, ενώ η επίθεσή τους ήταν αποτελεσματική, οδηγώντας τους σε μια αρχική διαφορά με το σκορ να είναι στο 15-6.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Yugoπλάστιγγα απάντησαν με αποφασιστικότητα στην απειλή των Jazz. Οι παίχτες Γιάνναρος, Νίκου και Κουμάλας αναδείχθηκαν ως η κινητήρια δύναμη της ομάδας τους, επιδεικνύοντας εκρηκτική επίθεση και αμυντική σταθερότητα. Οι Jazz προσπάθησαν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους, το κατάφεραν και έτσι το δεύτερο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 34-24 υπέρ των Jazz.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν μια περίοδος μεγάλων ανατροπών. Οι Yugoπλάστιγγα δεν εγκατέλειψαν ποτέ την ελπίδα της νίκης, αναδεικνύοντας την αληθινή τους δύναμη. Με εκπληκτικές επιδόσεις από τους Γιάνναρο, Νίκου και Κουμάλα, κατάφεραν να αντιστρέψουν το παιχνίδι προς όφελός τους. Η επίθεση των Jazz δεν μπόρεσε να ανταπεξέλθει στην αντίσταση της αντίπαλης ομάδας, με αποτέλεσμα το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί με μια μικρή διαφορά στο σκορ, 43-46 υπέρ των Yugoπλάστιγγα.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η μάχη έφτασε στο αποκορύφωμά της. Οι δύο ομάδες αντάλλαξαν καταπληκτικά σουτ και επιθέσεις, με κάθε μια να διεκδικεί τη νίκη με πάθος και αποφασιστικότητα. Παρόλο που οι Jazz πάλεψαν με μεγάλη αγωνία για να ανακτήσουν το προβάδισμα, οι Yugoπλάστιγγα παρέμειναν αδιάλλακτοι. Οι Yugoπλάστιγγα κατάφεραν να κλέψουν τη νίκη από τα χέρια των Jazz, με το τελικό σκορ να δείχνει 58-61 υπέρ τους.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Γιάνναρος ο οποίος παραλίγο να πετύχει Triple Double καθώς είχε 19 πόντους , 8 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Αυτός που συνέβαλε τα μέγιστα για τους Jazz είναι ο Γιώργος Μπαντής ο οποίος άγγιξε και αυτός το Triple Double έχοντας 15 πόντους , 16 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Anatolians Jazz: Χατζηεμμανουήλ Χ. 18 (2) , Αλεξιάδης Α. , Χατζηεμμανουήλ Δ. 4 , Οδοντίδης 13 , Βαφειάδης , Μπαντής 15 (1) , Αλεξιάδης Σ. 4 , Παρισάκης 4

Yugoπλάστιγγα: Κεσίδης 4 , Καπετάνιος , Νίκου 13 (3) , Κουμάλας 10 (2) , Στέφας 3 , Γιάνναρος 19 (5) , Παπαδάμου 10 , Μυτάκος 2