New York Fix 10 10 21 9 - 50 -
Sun City Spurs 15 9 21 21 - 66 -

Δύσκολη πρεμιέρα για τα "Σπιρούνια"!

Για την πρώτη αγωνιστική της Evolution oi New York Fix φιλοξένησαν τους Sun City Spurs στο κλειστό του Κολωνού.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του, με τη μία ομάδα να απαντάει στα καλάθια της άλλης. Οι Spurs ήταν ένα... κλικ καλύτεροι και με καλάθια των Πάλλη, Μελισσάρη και Μιχαλόπουλου προηγήθηκαν με 10-15. Για τους Fix ο Κούρος ήταν αυτός που ξεχώρισε με την απόδοσή του.

Με συνεχόμενους πόντους του Μελισσάρη οι τυπικά φιλοξενούμενοι πήραν ένα προσβάσιμα ασφαλείας στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου. Οι New York Fix έβγαλαν αντίδραση με τον Κούρο και τον Ψαριανό, μείωσαν σε 20-24 και έδωσαν νέο ενδιαφέρον στο ματς. Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Οι "πορτοκαλί" με μπροστάρη τον Μελισσάρη και άξιους συμπαραστάτες τους Κυπριανό και Καραγιαννάκη συνέχισαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο, "χτίζοντας" μάλιστα διψήφια διαφορά (36-26) στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Κούρος προερχόμενος από τον πάγκο έκανε και πάλι την διαφορά στην επίθεση, σημειώνοντας σημαντικά καλάθια. Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση και ουσιαστική. Ψαριανός, Κουράσης και Πλατανίτης, σκόραραν όταν η μπάλα "έκαιγε", έριξαν την διαφορά στο -4 (41-45) και έκαναν το τέταρτο δεκάλεπτο ιδιαίτερα ενδιαφέρον.

Ένα σπουδαίο ντέρμπι παρακολουθήσαμε στο τέταρτο δεκάλεπτο. Οι Fix έκαναν αισθητή την παρουσία τους με δίποντο του Καραμανώλη και τρίποντο του Καλπακίδη, όμως οι Spurs απάντησαν με την σειρά τους με τριποντάρες του Καραγιάννη και του Καραγιαννάκη (48-59). Τα χρονικά περιθώρια είχαν αρχίσει να... στενεύουν, το ντεπόζιτο των Fix είχε αδειάσει και τα "Σπιρούνια" με σωστή διαχείριση κατάφεραν να φτάσουν πιο δύσκολα απ' ότι δείχνει το τελικό 50-66 στη νίκη.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μελισσάρης με 15 πόντους (3/9 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6/8 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 16/39 δίποντα, 3/21 τρίποντα και 9/23 βολές. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/34 δίποντα, 11/43 τρίποντα και 11/16 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ και έδωσαν 14 ασίστ.

New York Fix (Καλπακίδης): Καλπακίδης 3 (1), Καρακούσης 4, Καραμανώλης 3, Κολέτσος, Κουράσης 4 (1), Κούρος 11, Παναγόπουλος, Πλατανίτης 6, Χαμπεσής, Χατζής 7, Ψαριανός 12 (1)

Sun City Spurs (Πέλεχας): Βροντάκης, Καραγιάννης 4 (1), Καραγιαννάκης 19 (2), Κυπριανός 7 (1), Μελισσάρης 15 (1), Μιχαλόπουλος 14 (1), Πάλλης 5 (1), Σαπουντζής 2

Τι μας αρεσε: Το τέταρτο δεκάλεπτο των νικητών. Έβαλαν τα μεγάλα σουτ όταν η μπάλα έκαιγε και έφτασαν στη νίκη.