06/02/2024
Titans 17 13 18 18 - 66 -
Athens Crips 14 16 20 14 - 64 -

Ξέρουν να νικάνε και στα δύσκολα οι Τιτάνες!

Σε ένα ματς γεμάτο ένταση και πάθος, οι Titans φάνηκαν ψυχραιμότεροι στις λεπτομέρειες, αρπάξαν από τα μαλλιά την ευκαιρία που τους έδωσαν οι Crips και έφυγαν νικητές από το Athens Sports Hall με 66-64!

Ισορροπημένο το δεκάλεπτο στον Κολωνό, με τον Φωτόπουλο και τον Στασινόπουλο να ηγούνται  των Titans και τoν Λεκάκη με δύο τρίποντα να οδηγεί τους Crips. O Πόγκας μοίρασε και σκόραρε ιδανικά για τους γηπεδούχους, βάζοντάς τους σε θέση οδηγού, 17-14, στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Με ένα γρήγορο 4-0 σερί ξεκίνησαν τη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι με επιθετικούς ηγέτες τον Σμυρλή και τον Λάντζα, πέρασαν μπροστά στο σκορ, 21-23. Οι Titans βρήκαν το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι δια χειρός Τσίτσου, Κατσιφή, και Στασινόπουλου και έφεραν το παιχνίδι στα ίσια, 30-30.

Ξεκινώντας το τρίτο δεκάλεπτο, οι Titans πήραν το μομεντουμ με το μέρος τους και βρήκαν σκορ με τον Πόγκα (5π). Ο Λάντζας με εννιά δικούς του ξεμπλόκαρε επιθετικά τους Crips και τους ξανά έβαλε μπροστά στο παιχνίδι, 41-43, για να τον ακολουθήσει ο Αργυρούλης με πέντε και να κρατήσει σε θέση ισχύος τους φιλοξενούμενους, 48-50.

Ο Πόγκας με τέσσερις πόντους συνέχισε να ταλαιπωρεί την άμυνα των Crips, οι οποίοι βρήκαν το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι με τον Αργυρούλη, τον Λεκάκη και τον Λάντζα. Το ματς πήγαινε πόντο πόντο μέχρι το τέλος,  όμως αυτοί που έφυγαν εν τέλει χαμογελαστοί από το κλειστό της οδού Θεμισκύρας ήταν οι Titans, οι οποίοι με μεγάλες άμυνες του Πόγκα και του Λιωνάκη, εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των Crips και πήραν τη τέταρτη τους νίκη.

Betsson MVP για τους Titans αναδείχτηκε ο Λευτέρης Πόγκας με 10 πόντους, 8 ασίστ, 11 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, ενώ από τους Crips ξεχώρισε ο Παναγιώτης Λάντζας με 23 πόντους, 14 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 2 κοψίματα.

Οι γηπεδούχοι είχαν 25/56 δίποντα, 4/16 τρίποντα, 4/7 βολές, 42 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 8 λάθη, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν 19/51 δίποντα, 4/21 τρίποντα, 14/20 βολές, 44 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 10 λάθη.

Titans (Ηλιαδάκης): Κάσσος, Κατσιφής 9, Λιονάκης 7, Μπαμπάτσικος, Πασσάς, Πόγκας 10, Στασινόπουλος 24, Τσίτσος 4, Φωτόπουλος 12.

Athens Crips (Αργυρούλης): Αργυρούλης 13, Γιγουρτάκης 4, Κυρανάκης, Λάντζας 23, Λεκάκης 13, Λόντος, Σμυρλής 11.

Τι μας άρεσε: Το αγχωτικό φινάλε!

Τι δε μας αρεσε: Η ένταση που υπήρχε.