07/07/2023
Lockers 27 22 18 17 - 84 -
SKG Sonics 29 21 27 12 - 89 -

Δύσκολο παιχνίδι και νίκη για τους SKG Sonics!

Ο αγώνας ξεκίνησε με μεγάλη ένταση και αμφίρροπο παιχνίδι. Οι καλύτεροι παίκτες για τους Lockers, ο Αλεξανδρίδης και ο Καρυπίδης, έδειξαν από την αρχή τις ικανότητές τους, δίνοντας τον τόνο στην ομάδα τους. Ωστόσο, οι SKG Sonics ανταπεξήλθαν με επιτυχία, χάρη στον Τσαντεκίδη και τον Παπαδόπουλο. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ 27-29 υπέρ των SKG Sonics, δείχνοντας την απόλυτη ισορροπία του αγώνα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η μάχη συνεχίστηκε με ίδια ένταση. Οι Lockers προσπάθησαν να αντισταθούν στην επίθεση των SKG Sonics, ενώ οι τελευταίοι επιχείρησαν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους. Και οι δύο ομάδες έδειξαν σπουδαία παρουσία στο παρκέ. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ 49-50, δείχνοντας ότι ο αγώνας ήταν εξαιρετικά αμφίρροπος και αναμενόταν μια συναρπαστική συνέχεια.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι SKG Sonics κατάφεραν να αποδείξουν την υπεροχή τους στο γήπεδο. Ο Τσαντεκίδης, ο Ζογκου, ο Σμυρλής και ο Παπαδόπουλος επέδειξαν εξαιρετικές ικανότητες και ηγετικότητα, καταφέρνοντας να αυξήσουν τη διαφορά στο σκορ. Οι Lockers προσπάθησαν να αντισταθούν, αλλά αντιμετώπισαν δυσκολίες στην άμυνα των SKG Sonics. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ 67-77 υπέρ των SKG Sonics, προετοιμάζοντας έτσι το έδαφος για ένα συναρπαστικό τελευταίο δεκάλεπτο.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Lockers δεν έδειξαν καμία πρόθεση να παραδοθούν εύκολα. Οι Αλεξανδρίδης και Καρυπίδης ανέλαβαν την ευθύνη και οδήγησαν την ομάδα τους σε επικίνδυνες επιθέσεις. Ωστόσο, οι SKG Sonics κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους με αποφασιστικότητα και ομαδικό πνεύμα. Παρά τις προσπάθειες των Lockers, το τέταρτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ 84-89 υπέρ των SKG Sonics.

MVP του αγώνα είναι ο Αχιλλέας Τσαντεκίδης ο οποίος έκανε ένα φανταστικό Double Double καθώς είχε 39 πόντους και 24 ριμπάουντ.

Ενώ για τους Lockers άξιος αναφοράς είναι ο Κώστας Αλεξανδρίδης ο οποίος έβαλε 24 πόντους και μάζεψε 8 ριμπάουντ.

Lockers: Σιδερίδης 9 (3) , Μηνασίδης 10 , Αλεξανδρίδης 24 (1) , Καρυπίδης 24 (1) , Γεωργίου 6 , Σπύρου 11 (1)

SKG Sonics: Τροφίδης 9 (3) , Κωνσταντινίδης 2 ,  Τσαντεκίδης 39 (1) , Σιβένας  , Σμυρλής 12 (1) , Ζογκου 15 (2) , Παπαδόπουλος 12