23/04/2023
Retro Pacers 18 4 16 19 - 57 -
Λεγάμενοι BC 16 21 14 19 - 70 -

Ε όχι και Αουτσάιντερ οι Λεγάμενοι!

Με την λέξη αουτσάιντερ να τους συνοδεύει πριν την έναρξη του αγώνα, αλλά με την εικόνα τους να είναι εντελώς διαφορετική, οι Λεγάμενοι πιάνοντας υψηλή απόδοση και εκμεταλλευόμενοι τις σημαντικές απουσίες που είχαν οι Retro Pacers, έκαναν το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους ´8, επικρατώντας με 57 – 70.

Οι ομάδες μπήκαν με φορά στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον ρυθμό να είναι εξαιρετικό και τους Πέισερς να κρατούν προβάδισμα ενός καλαθιού.Ο Μεντής ήταν μπροστάρης στην επίθεση των γηπεδούχων με 7 πόντους, με τον Γεωργάρα να προσφέρει 4 και τον Καζαφέρη να σκοράρει ένα τρίποντο, ενώ για τους Λεγάμενους, ο Γκανιάτσας είχε την μπαγκέτα στο σκοράρισμα με 7 πόντους, με τον Κατσαρό να ακολουθεί με 4 και τον Σκαμαγκά να σκοράρει από τα 6.75.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γαλανόλευκοι ήταν εντυπωσιακοί, έστησαν πάρτι στον αγωνιστικό χώρο και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 22 – 37. Με άμυνα που τσάκιζε κόκκαλα, καθώς δέχθηκαν μόλις 4 πόντους, τον Καμαριωτάκη κυρίαρχο μέσα στην ρακέτα με 7 και τον Στάντζο να πυροβολεί δύο φορές από την περιφέρεια, οι Λεγάμενοι διατηρούσαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, πηγαίνοντας στην ανάπαυλα έχοντας χτίσει διαφορά 15 πόντων.

Η Λεγάμενοι πατούσαν καλύτερα και στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου και με το δίδυμο Σκαμαγκά με 7 και Σιγάλα με 4 πόντους αντίστοιχα να οδηγούν στο σκοράρισμα, έστειλαν την διαφορά στους 20. Μετά το πεντάλεπτο, η ομάδα του Χριστοδουλόπουλου έβγαλε αντίδραση, έσφιξε την αμυνα της και βρίσκοντας λύσεις με Χατζημιχάλη-Μεντή να σκοράρουν από 6 πόντους αμφότεροι, μείωσε 38-51.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι ομάδες έπιασαν υψηλή επιθετικά απόδοση σκοράροντας αμφότερες από 19 πόντους, με τους Λεγάμενους να βάζουν στο βαλιτσάκι την νίκη με 57 – 70. Καζαφέρης(7), Σέμπογλου(5) και Μεντής(5), πάλευαν να κατεβάσουν την διαφορά για τους Pacers με τους Λεγάμενους να έχουν πολυφωνία στην επίθεση με Γκανιάτσα και Σκαμαγκά να ξεχωρίζουν με 5 και 4 πόντους αντίστοιχα, κρατώντας την διαφορά των 13 πόντων.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Ο Αντώνης Σιγάλας με 12 πόντους, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χαράλαμπος Μεντής με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Οι Retro είχαν 15/37 δίποντα, 6/34 τρίποντα, 9/17 βολές, κατέβασαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 4 λάθη.

Οι Λεγάμενοι είχαν 21/38 δίποντα, 8/31 τρίποντα, 4/11 βολές, κατέβασαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη.

Retro Pacers(Χριστοδουλόπουλος): Γεωργάρας 8(9ρ.), Καζαφέρης 10, Μεντής 18, Σέμπογλου 5(8ρ.), Τσιλιμπάρης 2, Χατζημιχάλης 8, Χριστοδούλου 6.

Λεγάμενοι(Στάντζος): Αγαλόπουλος 4, Βρεττάκος 3, Γκανιάτσας 12, Δημουλιάς 2 (8ρ.), Καμαριωτάκης 8(10ρ.), Κατσαρός 5, Σιγάλας 12(10ρ.), Σκαμαγκάς 16, Στάντζος 8.

Τι μας άρεσε: Η σιγουριά τον Λεγάμενων και το άψογο κλίμα της αναμέτρησης.