04/05/2023
West Kings 9 14 19 18 - 60 -
War Gamers 19 14 16 18 - 67 -

War Gamers, η επιστροφή!

Στον τελικό της Elite League by Betsson επιστρέφουν μετά από ένα χρόνο οι War Gamers, καθώς στον δεύτερο ημιτελικό κέρδισαν τους πρωταθλητές West Kings με 60-67 και το βράδυ της Δευτέρας θα διασταυρώσουν τα ξίφη τους με τους Στιφάδο Bulls!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε ο ημιτελικός για τους War Gamers, καθώς με 9 πόντους του Αβραμίδη, 5 του Θεοδωρικάκου και τρίποντο του Καραγιάννη, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά 10 πόντων, 9-19. Ο Δακουτρός και ο Γεωργούσης με 4 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο το παιχνίδι ήταν πιο ισορροπημένο, ωστόσο το συγκρότημα του Σκλαβενίτη διατήρησε το +10, 23-33, με τον Καραγιάννη να πετυχαίνει 4 πόντους και τους Διαμαντή - Θεοδωρικάκο να ευστοχούν από την περιφέρεια. Τους West Kings κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι Βήττας και Δακουτρός με 7 και 6 πόντους, αντίστοιχα.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 9 πόντους του Καραγιάννη και 4 του Αβραμίδη, οι Πειραιώτες παρέμειναν σε θέση οδηγού με 42-49! Από κοντά ακολουθούσαν οι πρωταθλητές τον αντίπαλο, με τον Γεωργούση να σκοράρει 5 πόντους και τους Σταυρούλη, Βήττα και Παναγιωτάκη να συνδράμουν από 4 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 42-49!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι "Πολεμιστές" είχαν τον πλήρη έλεγχο του ημιτελικού και με μεγάλα σουτ των Θεοδωρικάκου, Αβραμίδη και Καραγιάννη, έφτασαν δίκαια στην νίκη με 60-67. Για την παρέα του Μαρφαντά στα τελευταία λεπτά πάλεψαν για την ανατροπή οι Γεωργούσης και Παναγιωτάκης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 9/19 βολές, 12/32 δίποντα και 9/34 τρίποντα. Πήραν 25 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 18/29 βολές, 14/37 δίποντα και 7/29 τρίποντα. Μάζεψαν 56 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των West Kings ο Βήττας με 16 πόντους, έχοντας 5/7 δίποντα και 2/5 τρίποντα, ενώ μάζεψε 7 ριμπάουντ και ήταν αλάνθαστος. Betsson mvp των War Gamers ο Καραγιάννης με 21 πόντους (double-double), έχοντας 7/10 βολές, 1/5 δίποντα και 4/12 τρίποντα. Πήρε 19 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

West Kings (Μαρφαντάς): Βήττας 16 (2), Γεωργούσης 14 (2), Δακουτρός 10 (2), Κυρμίζογλου, Κοζομπόλης, Σταυρούλης 6, Σταματόπουλος 2, Παναγιωτάκης 12 (3), Φωτόπουλος

War Gamers (Σκλαβενίτης): Καραγιάννης 21 (4), Πάτερος, Λαζαράκος, Αβραμίδης 20, Διαμαντής 4 (1), Θεοδωρικάκος 14 (2), Μέμεζας 2, Παρίσος, Μαυροειδάκος, Ρίπης 6

Τι μας άρεσε: Ο έλεγχος του αγώνα από τους War Gamers, αλλά και η μαχητικότητα των West Kings!