20/12/2021
Φιορετσίνα 10 9 12 6 - 37 -
Γέροντες 11 10 17 19 - 56 -

Έβαλαν τέλος στην ατυχία τους οι Γέροντες !

Βράδυ Σαββάτου στο κλειστό γήπεδο του Κάρβουνου η Φιορετσίνα (4-4) υποδέχθηκε τους Γέροντες (0-7) στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του 5ου ομίλου της Development 2 League. Οι Γέροντες, που έχασαν πολλά ματς στις λεπτομέρειες, έβαλαν τέλος στην ατυχία τους και με μεγάλη εμφάνιση πήραν εμφατικά την πρώτη τους νίκη με το εντυπωσιακό 37-56. Σε κακό φεγγάρι η Φιορετσίνα που πλήρωσε την αστοχία της και μοιραία γνώρισε την πέμπτη φετινή ήττα της. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Μοιρασμένο το πρώτο δεκάλεπτο στο Περιστέρι με τις δύο ομάδες να βρίσκουν ταυτόχρονα τα πατήματά τους.  Η Φιορετσίνα βασίστηκε στο επιθετικό κρεσέντο του Γιώργου Μακρίδη (7π. με 1 τρίπ.) που ξεκίνησε καυτός το ματς. Στην αντίπερα όχθη, ο Μάριος Τσιούφης (7π.) άρχισε από νωρίς να δημιουργεί προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα. Σκορ δεκαλέπτου, 10-11.

Συνέχεια στο πρώτο ημίχρονο με το ματς να παραμένει κλειστό. Το επιμέρους σκορ έγραψε 9-10 και καμιά εκ των δύο ομάδων δεν κατάφερε να χτίσει διαφορά. Οι Γιώργος Μακρίδης (2π.), Σταύρος Στασινόπουλος (2π.), Παναγιώτης Αδαμάκος (3π.) και Κωνσταντίνος Παπαγιάννης (2π.) σκόραραν για λογαριασμό των γηπεδούχων. Στον αντίποδα, ο Μάριος Τσιούφης (4π.) συνέχισε να είναι αποτελεσματικός από το low post, με τους Στάθη Καγγελάρη (2π.), Άκη Τουρή (2π.) και Παν