25/11/2023
Reptors 16 13 18 15 - 62 -
Gran Camaria 10 23 14 20 - 67 -

Έβγαλαν ψυχή τα Camaria!

Η ομάδα των αδερφών Κορρέ εμφανίστηκε πλήρης και με διάθεση για restart, όμως τα Camaria επιβεβαίωσαν τον χαρακτήρα νικητή που έχουν χτίσει και, παρά τις κομβικές απουσίες τους, απέδρασαν με το πολύτιμο ροζ φύλλο.

Καλύτερα ξεκίνησαν το ματς οι Reptors, όντες πολύφωνοι και βγάζοντας πολλή ενέργεια σε άμυνα και επίθεση. Ο Μπασδάνης (6π.) ήταν εκείνος που κράτησε τα Camaria σε ένα όχι και τόσο καλό πρώτο δεκάλεπτο για την ομάδα του Αθανασίου. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 16-10.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν μεταμορφωμένοι και, διανύοντας το πιο παραγωγικό τους διάστημα στο παιχνίδι, πήραν κεφάλι στο σκορ. Β. Ζαλακώστας (7π.), Μπασδάνης (5π.), Κουντούρης (4π.), Τσακανίκας (4π.) και Σγουρίδης (3π.) σκόραραν με μεγάλη συνέπεια, ενώ στην αντίπερα όχθη οι Reptors βασίστηκαν στους Δόβα (5π.), Β. Κορρέ (4π.), Πατσουράκη (2π.) και Σακελλαρόπουλο (2π.), οδεύοντας προς τα αποδυτήρια με -4. Σκορ ημιχρόνου, 29-33.

Μετά την ανάπαυλα οι γηπεδούχοι ανέκτησαν τα ηνία της αναμέτρησης, επικρατώντας στο επιμέρους σκορ της τρίτης περιόδου με 18-14 και έχοντας για πρωταγωνιστές τους Σακελλαρόπουλο (7π.), Πάγκα (5π.), Καίσαρη (3π.) και Δόβα (3π.). Τα Camaria, παρότι αντιμετώπισαν πρόβλημα στην άμυνα, βρήκαν λύσεις από τους Σγουρίδη (6π.), Β. Ζαλακώστα (4π.), Μαρίνο (2π.) και Κουντούρη (2π.) και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το τελευταίο δεκάλεπτο ισόπαλες. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 47-47.

Στα τελευταία δέκα αγωνιστικά λεπτά οι δύο ομάδες έβγαλαν άφθονο πάθος, προσφέροντάς μας τρομερό θέαμα. Τα Gran Camaria ήταν εκείνα που κατάφεραν να χαμογελάσουν τελευταία, όντα πιο ψύχραιμα στο φινάλε και έχοντας πολύ καλά ποσοστά από τη γραμμή των 4,5 μέτρων. Μπασδάνης (8π.), Σγουρίδης (4π.), Τσακανίκας (4π.) και Σγουρίδης (3π.) βγήκαν μπροστά και οδήγησαν την ομάδα τους σε μια πραγματικά πολύτιμη νίκη. Οι Reptors από την άλλη, παρά την προσπάθεια των αδερφών Κορρέ (11π.) στο φινάλε, γνώρισαν την ήττα και τα περιθώρια για εκείνους στένεψαν ακόμη περισσότερο.

Στο τέλος του αγώνα, οι Reptors είχαν 17/41 δίποντα, 7/26 τρίποντα και 7/12 βολές. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 11 λάθη και 1 μπλοκ.

Στον αντίποδα, τα Gran Camaria είχαν 23/56 δίποντα, 3/17 τρίποντα και 12/22 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, ενώ είχαν 10 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης Ζαλακώστας με 14 πόντους και double-double, έχοντας 5/9 δίποντα, 1/8 τρίποντα και ½ βολές. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, ενώ είχε 1 μπλοκ και κανένα λάθος σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βαγγέλς Κορρές με 15 πόντους, έχοντας 4/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα και 1/3 βολές. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, ενώ είχε 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ και μόλις 1 λάθος σε 30 λεπτά συμμετοχής.

Reptors (Κορρές): Αρμενιακός, Δόβας 10 (1), Καίσαρης 5 (1), Κάππος, Κορρές Β. 15 (1), Κορρές Π. 5, Πάγκας 9 (1), Πατσουράκης 6, Σακελλαρόπουλος 12 (2).

Gran Camaria (Αθανασίου): Ζαλακώστας 14 (1), Κουντούρης 9, Μαρίνος 2, Μπασδάνης 19 (2), Παπάζογλου, Σακελλαρίου, Σγουρίδης 15, Τσακανίκας 8.

Τι μας άρεσε: Το σασπένς στο φινάλε του αγώνα.