12/11/2023
Blue Rose 16 14 20 9 - 59 -
Phoenix Bums 19 8 19 20 - 66 -

Έβγαλαν... σκληράδα οι Bums!

Ένα άκρως μπασκετικό και δυνατό ντέρμπι είδαμε το βράδυ της Κυριακής στο ΣΕΦ, με τους Phoenix Bums να επικρατούν του Blue Rose με τελικό σκορ 59-66, για τη Master κατηγορία.

Όμορφο παιχνίδι, όμορφες φάσεις και διάθεση για ματσάρα! Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι μέχρι τη λήξη του δεκαλέπτου, ο Κουναλάκης έβαλε και τα δύο τρίποντα που εκτέλεσε, με τον Δανασή να απαντά με άλλο ένα έπειτα από όμορφη δημιουργία του Θεοδωρικάκου και την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 16-19, μετά από καλάθι του Αντιπάτη με τη λήξη. Το παιχνίδι έβαλε ένταση, Θεοδωρικάκος, Καρατζάς και Μαυροειδάκος έδωσαν μεγάλες μάχες με Κοβάτσο και Μοσκόφογλου και η δεύτερη περίοδος και συνάμα το ημίχρονο έκλεισε στο 30-27 για Blue Rose.

Ο Τριανταφύλλου συνέχισε να σουτάρει, ο Θεοδωρικάκος είχε τη δημιουργία από το ποστ, έπιασε και το σκορ από απόσταση και η τρίτη περίοδος έκλεισε στο 50-46 για Blue Rose, με το παιχνίδι να γίνεται μεγάλο ντέρμπι και όλα να είναι ανοιχτά! Με τον Πανδή να παίρνει τις ευθύνες που του αναλογούν και να τροφοδοτεί τον Ζερντίτσκι, οι Bums βρήκαν τις λύσεις που έψαχναν και... κλείδωσαν τη νίκη με ένα τρίποντο του Φρέρη, με το τελικό σκορ να είναι το 59-66!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Παπαντωνίου με 11 πόντους, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και φοβερές άμυνες! Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Ηλίας Αντιπάτης με 11 πόντους, 8 ριμπάουντ, μία ασίστ και ένα κλέψιμο.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 16/34 δίποντα, 7/36 τρίποντα, 6/15 βολές, 39 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 7 κλεψίματα, 7 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 19/41 δίποντα, 6/20 τρίποντα, 10/14 βολές, 48 ριμπάουντ, 21 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 10 λάθη.

Blue Rose (Χαραλαμπίδης): Βροντάκης, Αντιπάτης 11, Δανασής 7, Θεοδωρικάκος 8, Καρατζάς 6, Μαυροειδάκος 6, Γιαννακής 10, Πάτερος 2, Τριανταφύλλου 9.

Phoenix Bums (Κοβάτσος): Δεδούσης 4, Ζερντίτσκι 10, Παπαντωνίου 11, Γόντικας 6, Πανδής 10, Μπαλτζόγλου, Κουναλάκης 15, Κοβάτσος 2, Μοσκόφογλου 2, Φρέρης 6.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο μπάσκετ που είδαμε!