12/03/2023
West Side B.C 13 12 12 18 - 55 -
Ραμολιμέντα 21 14 13 20 - 68 -

Έβγαλαν την υποχρέωση τα Ραμολιμέντα!

Σε ένα βαθμολογικά αδιάφορο παιχνίδι, τα Ραμολιμέντα επικράτησαν 55-68 των West Side και έτσι έβγαλαν την υποχρέωση στο τελευταίο παιχνίδι της κανονικής διάρκειας. Το ματς αυτό μπορεί να ήταν «ζωής και θανάτου» για τους West Side, εάν οι Σπάρτανς νωρίτερα κέρδιζαν το Pink Paper. Αυτό όμως δεν έγινε, οι West Side έλαβαν το «δώρο» από το άλλο παιχνίδι και έχοντας πλέον εξασφαλίσει την θέση τους στα Playoff, έπαιξαν μόνο για να απολαύσουν τον αγώνα.

Στα της αναμέτρησης, οι δύο ομάδες παρέμεναν σε κοντινή απόσταση στα πρώτα λεπτά. Καραχρήστος και Δεδεμάδης έκαναν το 9-13, με τον Ελμενσάουι να εκτελεί για τρεις και να γράφει το 12-13. Τα Ραμολιμέντα έκλεισαν με φόρα το πρώτο δεκάλεπτο, καθώς οι Δεδεμάδης και Καραχρήστος «χτύπησαν» πάλι το αντίπαλο καλάθι και έτσι οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο 13-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι West Side προσπαθούσαν επιθετικά, αλλά στην άμυνα δεν ήταν και τόσο εύκολο για τους ίδιους να περιορίσουν τους αντιπάλους τους, οι οποίοι είχαν μία απόσταση ασφαλείας. Οι γηπεδούχοι πλησίασαν για λίγο στο 23-29, αλλά η αντίδραση ήρθε μέσω του Παρλαβάντζα, ο οποίος με σερί δικές του ενέργειες έφερε τη διαφορά στο +10 (25-35).

Το σκηνικό ήταν ίδιο στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να μπορούν να πλησιάσουν μέχρι το -7. Όταν γινόταν αυτό, τα Ραμολιμέντα πατούσαν «γκάζι» και κατάφερναν να κρατάνε την διαφορά. Χασιώτης και Καραχρήστος έκαναν ένα πολύ καλό ματς επιθετικά και το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 37-48.

Το ματς «άνοιξε» στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να παίζουν πιο απελευθερωμένα. Η περίοδος ξεκίνησε με σερί τρίποντα από Τσούτη και Μπελεχάκη οι οποίοι διαμόρφωσαν το 40-54. Τα Ραμολιμέντα κρατούσαν την διαφορά σταθερά πάνω από τους 10 πόντους, είχαν τον έλεγχο και έτσι έφτασαν τελικά στη νίκη με 55-68. Πλέον οι δύο ομάδες «σηκώνουν μανίκια» για τα πρώτα παιχνίδια των Playoff.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Γεώργιος Χασιώτης ο οποίος πέτυχε 10 πόντους, μοίρασε 5 ασίστ, έκανε 3 κλεψίματα και πήρε 10 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Τσούλφας με 15 πόντους, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 15 ριμπάουντ.

Οι West Side είχαν 13/39 δίποντα, 8/41 τρίποντα, 5/14 βολές, 51 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 9 κλεψίματα. Παράλληλα είχαν 4 λάθη και 1 μπλοκ. Τα Ραμολιμέντα μέτρησαν 16/33 δίποντα, 9/23 τρίποντα, 9/15 βολές, 40 ριμπάουντ, όπως και 26 ασίστ, 7 κλεψίματα, 16 λάθη και 2 μπλοκ.

West Side (Μπελεχάκης): Αθανασιάδης 14(9ρ.), Γαλανόπουλος, Γκολώνης 5(3ρ.), Ελμενσάουι 7(10ρ.), Μπελεχάκης 14(10ρ.), Τσούλφας 15(15ρ.)

Ραμολιμέντα (Παρλαβάντζας): Δεδεμάδης 8(2ρ.), Καραχρήστος 13(8ρ.), Μπονώρης 4, Παρλαβάντζας 17(7ρ.), Ποσταλής 2(5ρ.), Τσαφαντάκης 5(3ρ.), Τσούτης 9(5ρ.), Χασιώτης 10(10ρ.)

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως, αν και αδιάφορες, οι δύο ομάδες στάθηκαν αξιοπρεπέστατα στο παρκέ.