25/05/2023
Πόρτο - - - - - 20 -
Flint Tropics - - - - - - -1

Έβγαλε χαρακτήρα μεγάλης ομάδας η Πόρτο!

Πέμπτη βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Development Summer League, η Πόρτο αντιπαρέταξε πείρα και ποιότητα και έφτασε δίκαια στη πέμπτη συνεχόμενη νίκη με σκορ 67-65! Οι γηπεδούχοι παρέμειναν στο ρετιρέ του βαθμολογικού πίνακα, ενώ στη τέταρτη θέση με ρεκόρ 2-3 συναντάμε τους αξιόμαχους Tropics! Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την αναμέτρηση!

Το πρώτο κομμάτι του αγώνα δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας, καθώς η συνολική επιθετική συγκομιδή στο πέρας του δεκαλέπτου ήταν οι δεκαοχτώ πόντοι! Ο Τοπούζογλου με δύο εύστοχα σουτ έξω από τη γραμμή των 6,75 και συνολικά 8 πόντους, αποτέλεσε τον καλύτερο παίκτη της ομάδας του στο διάστημα αυτό! Στον αντίποδα, ο Σεραφείμ Γκατζηρούλης είχε 5! Το δεκάλεπτο τελείωσε, με το φωτεινό πίνακα να δείχνει το 11-7!

Η συνέχεια της αναμέτρησης ανήκε στους φιλοξενούμενους, καθώς ανέβασαν την ένταση στις δύο πλευρές του παρκέ, έλεγξαν τα ριμπάουντ, κυκλοφόρησαν άρτια τη μπάλα, είχαν σωστές  επιλογές, ήταν εύστοχοι έξω από τη γραμμή των 6,75, βρήκαν σκορ στο ανοιχτό γήπεδο και κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο έχοντας διαφορά τεσσάρων πόντων με σκορ 26-30.

Οι Tropics επέστρεψαν στο παρκέ της Basketaki Arena με πρωταρχικό στόχο να πιέσουν τον Γκόρο σε όλα τα μήκη και πλατύ, ώστε να του προκαλέσουν όσο το δυνατόν μεγαλύτερη φθορά σε ενεργειακό επίπεδο! Οι γηπεδούχοι έλεγχαν το παιχνίδι, κυρίως λόγο της αθλητικότητας που διαθέτουν σαν ομάδα, αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν μια διαφορά ασφαλείας έναντι των αντιπάλων τους. Το σκορ της προτελευταίας στροφής ήταν το 44-48!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Flint δεν μπόρεσαν να τελειώσουν την υπόθεση νίκη, η Πόρτο μύρισε αίμα και με τους Γεωργούση, Τοπούζογλου, Ράπτη και Γκόρο να πετυχαίνουν μεγάλα καλάθια σε καίρια χρονικά σημεία του παιχνιδιού, κατάφεραν να πάρουν τη πέμπτη νίκη σε ισάριθμους αγώνες με σκορ 67-65, κόντρα σε ένα αντίπαλο που σίγουρα αξίζει να βρίσκεται στα σπουδαία παιχνίδια των playoffs!

O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Δημήτρης Γκόρος με 25 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Βασίλης Τζαμτζής είχε 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο!

Η Πόρτο είχε 7/19 δίποντα, 14/38 τρίποντα, 11/19 βολές, 28 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 12 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 19/44 δίποντα, 6/20 τρίποντα, 9/14 βολές, 40 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 11 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 12 λάθη .

Πόρτο(Οικονομίδης): Αβαράκης 3, Αρβανιτάκης, Βρυώνης, Γεωργούσης 17, Γκόρος 25, Καπνισάκης 2, Ράπτης 6, Τοπούζογλου 14, Τριανταφυλλίδης, Χατζηδάκης.

Flint Tropics(Σεραφείμ Γκατζηρούλης): Αρχέλαος 4, Βασίλης Γκατζηρούλης 4, Σεραφείμ Γκατζηρούλης 17, Γράσσος, Ευθυμιόπουλος 3, Λουκάκης, Τζαμτζης 14, Τζανέτης 14, Τσέκερης 2, Χατζηνάκης 7.

Τι μας άρεσε : Ο χαρακτήρας που έβγαλε η Πόρτο στο τέταρτο δεκάλεπτο, κόντρα στο μομέντουμ του παιχνιδιού!