25/11/2022
Retrolls 9 14 27 15 - 65 -
Salo Nics 13 16 12 10 - 59 -

Έδειξαν τι αξίζουν οι Retrolls!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Salo Nics να έχουν το πάνω χέρι καθώς μπόρεσε πετυχαίνοντας κάποια σημαντικά καλάθια να πάρουν μια μικρή διαφορά 4 πόντων όπου με τα καλάθια του Τέγου μπόρεσαν να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Οι Retrolls από την άλλη λίγο μουδιασμένοι ακόμα δεν μπόρεσαν να κάνουν πολλά και έτσι έμειναν κοντά στο σκορ βάζοντας 9 πόντους.

Από το δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι πήρε φωτιά καθώς οι Retrolls με ωραίο ομαδικό παιχνίδι και πολλές πάσες πριν από την προσπάθεια μπόρεσαν να πλησιάσουν ακόμα περισσότερο μεταφέροντας την πίεση στην αντίπαλη ομάδα. Οι Salo Nics όμως έδειξαν ότι μπορούν να κρατήσουν την διαφορά κάτι που εν τέλη έκαναν με σημαντικά ομαδικά καλάθια.

Οι Retrolls όμως ήδη είχαν επιβάλλει τον ρυθμό τους στο παιχνίδι το οποίο και τελειοποιήθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο με τον Γραμματίκα να κυριαρχεί στο ποστ μπόρεσαν να φέρουν τούμπα το ματς και να πάρουν αυτοί με την σειρά τους την διαφορά 9 πόντων. Οι Salo Nics το μόνο που κατάφεραν να πάρουν είναι να μείνουν κοντά στο σκορ και να μείνουν μέσα στην υπόθεση νίκη.

Το τέταρτο δεκάλεπτο θα χαρακτηριστεί κυρίως από τις προσπάθειες των Salo Nics με τον Καρακίτσα και τον Τέγο να προσπαθούν για το καλύτερο η ζημιά όμως είχε ήδη γίνει οι Retrolls κράτησαν με νύχια και με δόντια την διαφορά και έτσι πήραν αυτή την πολύ σημαντική νίκη για φέτος στο Κύπελλο με τελικό σκορ 65-59.

MVP του αγώνα είναι ο Αντώνης Δαύρος ο οποίος πέτυχε double double βάζοντας 14 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Για την ομάδα των Salo Nics καλύτερος παίχτης είναι ο Φίλιππος Τέγος ο οποίος πέτυχε double double με 21 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Retrolls: Αναγνωστόπουλος , Γραμματίκας 18 , Ανουσάκης 2 , Γκόγκας 7 (1) , Τσέλιος 12 , Παπαδόπουλος 12 , Φωτακάκης  , Δαύρος 14 (2)

Salo Nics: Τάσσιος 4 , Στεργιόγλου 8 , Συνδικιώτης , Δημητριάδης , Κεπαπτσόγλου , Καρακίτσας 18 (1) , Τέγος 21 (1) , Τέντσος 8

Τι μας άρεσε: Ο φανταστικός ρυθμός του αγώνα.