12/11/2021
Αμφιδέξιοι 13 5 26 11 - 55 -
Athens Pistols 8 16 15 7 - 46 -

Έδειξαν μέρος των Αμφι-ξεδιοτήτων τους!

Παρά τα αρκετά μικρά ροστερ των δύο ομάδων, πράγμα το οποίο αυτόματα σήμαινε και διατήρηση δυνάμεων καθόλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, ο ρυθμός στις αρχές του ήταν πολύ γρήγορος, με τους Ρίζο και Κλάδη να ξεχωρίζουν, για το 13-8 πρώτης περιόδου.

Η είσοδος του Βρυώνη έφερε φρεσκάδα και σκορ στους Pistols, με τον γκαρντ των φιλοξενούμενων να μπαίνει… καυτός στο παρκέ με 6 γρήγορους πόντους, με την ομάδα του να πλησιάζει στον πόντο (17-16) τους Αμφιδέξιους. Μια φρεσκάδα η οποία έφερε και την πλήρη ανατροπή στο σκορ, με το ημίχρονο να κλείνει στο 18-24.

Ένα γρήγορο σερί 8-0 έβαλε ξανά στη θέση του οδηγού του Αμφιδέξιους, οι οποίοι στηρίχθηκαν στον… άχαστο Στουρνάρο, ο οποίος με 2 τρίποντα, έδωσε παράλληλα ψυχολογία στους γηπεδούχους! Ο Ρήγας ήταν0q εξαιρετικός προς το τέλος του δεκαλεπτου, αλλά οι Αμφιδέξιοι με ένα τρίποντο του Ρίζου, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο 44-39 μπροστά.

Ματς για γερά νεύρα στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να θέλουν πολύ τη νίκη. Μια νίκη η οποία ήρθε εν τέλει για τους Αμφιδέξιους με τελικό σκορ 55-46, σε ένα παιχνίδι πραγματικά υπέροχο από θέαμα και ενδιαφέρον!

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Τζαβέλλας με 8 πόντους, 16 ριμπάουντ, μια ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα κόψιμο και 2 λάθη. Από Pistols ξεχώρισε ο Αναστάσιος Δαλίτσικας με 4 πόντους, 6 ριμπάουντ, μια ασίστ, 3 κλεψίματα και ένα λάθος.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 13/34 δίποντα, 7/29 τρίποντα, 8/12 βολές, 41 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 9 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 12 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 17/55 δίποντα, 4/19 τρίποντα, 0/0 βολές, 44 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 15 λάθη.

Αμφιδέξιοι (Ρίζος): Μαρκέτος 2, Στουρνάρος 14 (4), Κλάδης 8 (11 ριμπ.), Τζαβέλλας 8 (16 ριμπ.), Ρίζος 23.

Athens Pistols (Ρήγας): Παπαδημητρίου, Καρνάβας  13, Δαλίτσικας 4, Βέλλης 3, Ρήγας 6 (13 ριμπ.), Βρυώνης 8, Σάρρας 12.

Τι μας άρεσε: Το αμείωτο ενδιαφέρον που είχε αναμέτρηση καθόλη τη διάρκειά της!