19/01/2024
Mammoth 11 21 21 16 - 69 -
Sky is the limit 13 10 10 12 - 45 -

Έδειξαν τα δόντια τους οι Mammoth!

Ο αγώνας ξεκίνησε με απόλυτη αμφισβήτηση, καθώς οι δύο ομάδες ανταλλάσσονταν καλάθια με έναν εκρηκτικό ρυθμό κράτησαν το σκορ αρκετά κοντά. Οι πρωτοστάτες των Mammoth, Ντάφλος, Χουζανας και Νικολαΐδης, έδειχναν τη δυναμική τους, ενώ οι Sky Is The Limit, με τους Καραδήμο και Καφάση, ανταποκρινόντουσαν ανάλογα. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι 11-13, δείχνοντας την ισορροπία που υπήρχε στο παιχνίδι.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Mammoth ανέβασαν τον πήχη και εντυπωσίασαν με την εκρηκτική τους επίθεση. Οι Ντάφλος, Χουζανας και Νικολαΐδης συνεργάστηκαν αρμονικά, δημιουργώντας τις καλύτερες προυποθέσεις. Το δεύτερο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι 32-23 υπέρ των Mammoth, ενισχύοντας το προβάδισμα τους.

Καθώς προχωρούσε ο αγώνας, οι Mammoth συνέχισαν να διατηρούν το υψηλό επίπεδο απόδοσης και αύξησαν τη διαφορά τους. Οι Sky Is The Limit φάνηκαν να αντιμετωπίζουν δυσκολίες στην αντεπίθεση, ενώ η αμυντική στρατηγική των Mammoth έδωσε καρπούς. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με ένα εντυπωσιακό 53-33 υπέρ των Mammoth.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Mammoth διατήρησαν τον έλεγχο και δεν άφησαν κανένα περιθώριο επιστροφής για τους αντιπάλους τους. Οι Ντάφλος, Χουζανας και Νικολαΐδης συνέχισαν να εντυπωσιάζουν, ενώ η ομάδα των Mammoth εξασφάλισε μια εντυπωσιακή νίκη με σκορ 69-45.

Πολυτιμότερος παίχτης του αγώνα είναι ο Μάριος Ντάλφος ο οποίος πέτυχε Double Double έχοντας 20 πόντους , 11 ριμπάουντ και έκλεψε 6 φορές την μπάλα.

Αυτός που ξεχώρισε για τους Sky Is The Limit είναι ο Χρήστος Καραδήμος ο οποίος πέτυχε και αυτός Double Double με 18 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Mammoth: Μακρής 7 (1) , Μπούχαλης 5 (1) , Χαλκιαδάκης , Ντάφλος 20 (2) , Φαράντος , Καραγκούνης , Μακρίδης 6 (2) , Χουζανας 18 (2) , Νικολαΐδης 13

Sky Is The Limit: Καρυοφύλλης , Λεφάκης 2 , Κοτζαδάμης 6 , Παπαδόπουλος 2 , Τσάνης 4 , Πίτσος , Καλαϊτζής , Καφάσης 10 (2) , Κουτσαρης , Καραδήμος 18 , Εμμανουιλάκης , Νασκος 3