26/06/2024
Puebla BC 15 23 19 19 - 76 -
Batboys 22 22 26 25 - 95 -

Έδειξαν την αξία τους και πέρασαν οι Batboys!

Σε μια συναρπαστική αναμέτρηση μπάσκετ, οι Puebla αντιμετώπισαν τους Batboys, σε έναν αγώνα γεμάτο δράση και δυνατές στιγμές. Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους Batboys να επιβάλλουν τον ρυθμό τους, καταφέρνοντας να κλείσουν το δεκάλεπτο με προβάδισμα 15-22. Οι Δημητρακούδης και Νικολούδης ήταν οι κύριοι πρωταγωνιστές για τους Batboys, ενώ οι Puebla προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ με τη βοήθεια των Κωστακίδη και Καπετάνιου, που έδειξαν από νωρίς τις ικανότητές τους.

Το δεύτερο δεκάλεπτο συνέχισε με ένταση και πάθος, με τις δύο ομάδες να δίνουν μάχη για την επικράτηση. Οι Batboys κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους, κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ 38-44. Οι Δημητρακούδης και Νικολούδης συνέχισαν την καλή τους εμφάνιση, ενώ ο Τατιτζικίδης Χρήστος προσέθεσε κρίσιμα καλάθια. Οι Puebla, με τον Κωστακίδη και τον Καπετάνιο να οδηγούν την ομάδα τους, έκαναν ό,τι μπορούσαν για να μειώσουν τη διαφορά, αλλά οι Batboys ήταν σταθεροί και αποτελεσματικοί στην επίθεση.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καθοριστικό για την έκβαση του αγώνα, καθώς οι Batboys ξέφυγαν στο σκορ, κλείνοντας το δεκάλεπτο με ένα σημαντικό προβάδισμα 57-70. Οι Δημητρακούδης, Νικολούδης και Τατιτζικίδης Χρήστος έδειξαν την ποιότητά τους, εκμεταλλευόμενοι τις ευκαιρίες και διευρύνοντας τη διαφορά. Οι Puebla προσπαθούσαν να μείνουν στο παιχνίδι, αλλά οι προσπάθειες των Κωστακίδη και Καπετάνιου δεν ήταν αρκετές για να ανατρέψουν την κατάσταση.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο επιβεβαίωσε την ανωτερότητα των Batboys, οι οποίοι τελικά επικράτησαν με σκορ 76-95. Η τριάδα των Δημητρακούδη, Νικολούδη και Τατιτζικίδη Χρήστου ήταν ασταμάτητη, οδηγώντας την ομάδα τους σε μια άνετη νίκη. Οι Puebla, παρά τις προσπάθειες των Κωστακίδη και Καπετάνιου, δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των αντιπάλων τους και υπέκυψαν στην πίεση.

Ο τίτλος του MVP πέρασε στα χέρια του Άρη Νικολούδη ο οποίος δεν πέτυχε το Triple Double για 3 ασίστ καθώς είχε 31 πόντους , 15 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Άξιος αναφοράς για τους Puebla είναι ο Θεόδωρος Κωστακίδης που έκανε Double Double έχοντας 59 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Puebla BC: Πάχτας 2 , Κωστακίδης 59 (11) , Λαπαρίδης , Τσιάκαλης 2 , Καπετανιος 5 , Τσίμπουρης 4 , Καραβίδας 4

Batboys: Ιακωβίδης 7 , Καλβουρτζής 4 , Δημητρακούδης 20 (3) , Μπογιας , Σπίθας 7 , Γάτας , Νικολούδης 31 (5) , Τατιτζικίδης Χ. 22 , Τατιτζικίδης Γ. 4