20/05/2022
Seattle SuperΨΩΝΙΑ 11 5 14 13 - 43 -
SKG Sonics 15 13 14 7 - 49 -

Έδειξαν τι αξίζουν οι SKG Sonics!

Οι SKG Sonics έδειξαν ότι είναι μια υπολογίσιμη απειλή και έτσι κατάφεραν να πάρουν μια σπουδαία νίκη απέναντι στους Seattle SuperΨωνια με σκορ 43-49 σε έναν αρκετά σκληρό αγώνα με μάχες σώμα με σώμα.

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι Seattle SuperΨωνια θα ανοίξουν το σκορ με ένα ωραίο mid range σουτ από τον Μούστο παρά την άμυνα ζώνης την οποία επέλεξαν οι αντίπαλοι να εφαρμόσουν , όμως οι Sonics θα απαντήσουν σχετικά γρήγορα καθώς ο Κολέρδας με ένα putback θα πετύχει τους πρώτους πόντους για την ομάδα του στο Summer Development Thessaloniki 21/22. Τα SuperΨωνια όμως κοίταξαν στα μάτια τον αντίπαλο και έτσι ο Φανουλάς μετά από ένα κλέψιμο θα πετύχει ένα παλικαρίσιο καλάθι στον αιφνιδιασμό και θα συνεχίσει ένα σερί πόντων που είχε αναπτύξει η ομάδα του , κάτι όμως που αναγκάζει τους Sonics να πάρουν αμέσως ένα time out. Το time out φάνηκε να είναι αναζωογονητικό για τους φιλοξενούμενος καθώς με ένα μεγάλο σερί πόντων αλλά και με σημαντικά καλάθια των Τροφίδη και Γιώγιο όχι μόνο ισοφαρίσουν αλλά θα περάσουν και μπροστά στο σκορ (11-15). Το δεύτερο δεκάλεπτο αποδείχθηκε καταστροφή για τους SuperΨωνια καθώς οι πολύ κακές επιλογές στην επίθεση αλλά και η καλή άμυνα των αντιπάλων τους οδήγησε να σκοράρουν μόνο 5 πόντους. Από την άλλη οι SKG Sonics με μπροστάρη τον Γιώγιο ο οποίος είναι κυρίαρχος κάτω από το καλάθι θα καταφέρουν να διευρύνουν ακόμα περισσότερο την διαφορά και να προηγούνται στο τέλος του ημιχρόνου για 12 πόντους (16-28).

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να κρατηθούν πάση θυσία στο παιχνίδι , όμως τα καλάθια του Γούσιου και του Ακριτόπουλου δεν ήταν αρκετά καθώς η πολύ καλή άμυνα των Sonics για ακόμα μια φορά δεν επέτρεψε στον αντίπαλό του να πλησιάσει στο ελάχιστο καθώς ο Κολέρδας με δύο εύστοχες βολές στο τέλος του δεκαλέπτου θα διαμορφώσει το 30-42. Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως οι Sonics θα χαλαρώσουν τον ρυθμό τους και έτσι τα SuperΨωνια θα βρουν την ευκαιρία να πλησιάσουν στο σκορ καθώς με δύο τρίποντα από τον Φανούλα και τον Μούστο η διαφορά θα φτάσει στους 6. Η προσπάθεια αυτή όμως δεν θα είναι αρκετή και έτσι οι SKG Sonics θα μπορέσουν να φύγουν νικητές με τελικό σκορ 43-49.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Νίκος Κολέρδας με 6 πόντους και 10 ριμπάουντ. Συμπαραστάτης του ήταν και ο Σωτήρης Γιώγιος ο οποίος πέτυχε double double με 18 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Για την ομάδα των Seattle SuperΨωνια άξιος αναφοράς είναι ο Χρυσόστομος Μούστος ο οποίος πέτυχε double double βάζοντας 21 πόντους και μαζεύοντας 12 ριμπάουντ.

Seattle SuperΨωνια: Φανουλάς 9 , Ιωαννίδης , Ακριτόπουλος 11 (1) , Μούστος 21 (1) , Φουντουλάκης 2 , Πεπονής

SKG Sonics: Κωνσταντινίδης 5 (1) , Καποδίστριας , Γιώγιος 18 , Κολέρδας 6 , Κουτσοθύμιος , Συρόπουλος 3 (1) , Δούκας 2 , Τροφίδης 15 (2)