10/06/2023
Alpinists BC 14 21 11 17 - 63 -
Αμόκ 17 10 17 8 - 52 -

Έδειξαν χαρακτήρα και νίκησαν οι Alpinists!

Σάββατο απόγευμα στο κλειστό Σπάρτακος , στο πρώτο παιχνίδι της φάσης των 32’ της Evolution Summer League, οι Alpinists πάτησαν το πόδι στο γκάζι στα τελευταία δύο λεπτά της αναμέτρησης, πήραν τη νίκη με σκορ 63-52 και πραγματοποίησαν το 1-0 σε μια από τις πιο ενδιαφέρουσες και αμφίρροπες σειρές της κατηγορίας. Το νέο ραντεβού των δύο ομάδων είναι τη Τετάρτη(14/6-22:15) στο κλειστό ‘Γιώργος Στεφανόπουλος’, όπου αναμένεται να δοθεί μια σπουδαία μπασκετική μάχη, με τον Μαγκανιάρη και τη παρέα του να θέλουν να πάρουν τη πρόκριση και την Αμόκ να οδηγήσει την μεταξύ τους μονομαχία σε τρίτο παιχνίδι! Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την αναμέτρηση!

Το ξεκίνημα του αγώνα αποτέλεσε προάγγελο για το τι θα ακολουθήσει, καθώς το τέλος του δεκαλέπτου μπορεί να βρήκε την Αμόκ σε θέση οδηγού, αλλά με προβάδισμα μιας κατοχής και σκορ 14-17! Η ομάδα του Αβαρκιώτη εμφάνισε επιθετικό πλουραλισμό, καθώς σκόραραν οι έξι από τους επτά συνολικά παίκτες. Ο Πρωτόπαπας ηγήθηκε των προσπαθειών με 4 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Βιγικάκης(3π) και Τριανατφύλλης(3π). Ο Μουτεβελής  από την πλευρά των Alpinists, παρόλο που είχε άσχημο ποσοστό ευστοχίας έξω από τη γραμμή των 6.75(1/5), αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ στο διάστημα αυτό με 7 πόντους!

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους, έπαιξαν εκπληκτική άμυνα, περιόρισαν το αντίπαλο στους δέκα πόντους, έλεγξαν τα ριμπάουντ, βρήκαν σκορ στο ανοιχτό γήπεδο και με το Καρακώστα να τελειώνει με 8 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ, έκλεισαν τη περίοδο με το υπέρ τους 35-27.  Ο Ορφανός με 6 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της Αμόκ.

Η Αμόκ επέστρεψε στο παρκέ με σκοπό να πιέσει τον αντίπαλο, να τον κάνει να νιώσει άβολα στο παρκέ, να ροκανίσει τη διαφορά και να επιστρέψει στην διεκδίκηση της νίκης. Οι γηπεδούχοι από τη πλευρά τους πραγματοποίησαν ένα από τα χειρότερα δεκάλεπτα στη σεζόν, απόρροια της πίεσης που της ασκήθηκε από την αρμάδα του απόντα Δουρακάκη! Ενδεικτικό των παραπάνω, το γεγονός ότι μέχρι το 26’ λεπτό της αναμέτρησης είχαν σκοράρει μόλις 4 πόντους! Ο ηγέτης των φιλοξενούμενων που ακούει στο όνομα Ορφάνος πέτυχε 12 πόντους, ενώ 4 είχε ο Καράβης! Το σκορ της προτελευταίας στροφής ήταν το 46-44!

Στη τέταρτη περίοδο, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 38’ του αγώνα. Οι Alpinists εκμεταλλευόμενοι την αθλητικότητα που διαθέτουν σαν ομάδα, αλλά και τον χαρακτήρα που έδειξαν σε όλες τις κρίσιμες στιγμές, κατάφεραν να κατακτήσουν μια σπουδαία νίκη με σκορ 63-52!

O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Χρήστος Καρακώστας με 11 πόντους, 13 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Νίκος Βιγικάκης είχε 7 πόντους, 14 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 κόψιμο!

Οι Alpinists είχε 18/42 δίποντα,  7/31 τρίποντα, 6/21 βολές, 53 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 14 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 18/33 δίποντα, 4/37 τρίποντα, 4/14 βολές, 47 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 13 λάθη .

Alpinists(Μαγκανιάρης): Καββαδίας , Καράβης 6, Καρακώστας 11, Λιοφάγος 1, Λυμπερόπουλος 2, Μαγκανιάρης 9, Μουτεβελής 18, Παπαντωνίου 8, Ποντίκας 8.

Αμόκ(Αβαρκιώτης): Αβαρκιώτης 2, Βιγικάκης 7, Γράψας 3, Ιωαννίδης, Ορφανός 25, Πρωτόπαπας 9, Τριανταφύλλης 6, Τσατσάνης.

Τι μας άρεσε: Ο χαρακτήρας των νικητών κόντρα σε μια από τις πιο σκληροτράχηλες ομάδες της διοργάνωσης, αλλά και τα δύο μεγάλα τρίποντα του Ποντίκα σε καίρια χρονικά σημεία του αγώνα!!