13/06/2023
Philadelphia Sfihters 18 23 23 14 - 78 -
Colombians BC 24 21 13 21 - 79 -

Έδειξαν χαρακτήρα και προσωπικότητα οι Colombians!

Ένα ματς με σασπένς και φινάλε-θρίλερ μας προσέφεραν Philadelphia Sfihters και Colombians, οι οποίοι αν και αδιάφοροι βαθμολογικά, έπαιξαν με αρκετό πάθος και ένταση. Οι «Κολομβιάνοι» ήταν αυτοί που στα καθοριστικά σημεία έδειξαν την προσωπικότητά τους και πανηγύρισαν μία δύσκολη νίκη με 78-79. Έτσι έκλεισαν την κανονική περίοδο με μόλις μία ήττα (5-1), ενώ πλέον στρέφουν την προσοχή τους στα ματς των Playoffs που ακολουθούν κόντρα στο Blue Rose. Από την άλλη, οι Philadelphia Sfihters, οι οποίοι δεν είχαν κάποιον βαθμολογικό στόχο, το πάλεψαν αρκετά και μέχρι λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος ήταν πολύ κοντά στο θετικό αποτέλεσμα. Όμως τελικά δεν τα κατάφεραν και ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους στο καλοκαιρινό πρωτάθλημα με ήττα (2-4).

Στα του αγώνα, οι Colombians ήταν εκείνοι που έκαναν καλύτερο ξεκίνημα και βρέθηκαν να προηγούνται με 3-10. Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν σιγά-σιγά να παίρνουν μπρος με τους Ψαρρά και Παπαδόπουλο να ρίχνουν την διαφορά και να κάνουν το 11-15. Κιούκης και Πασχαλάκης «μίλησαν» επιθετικά και κράτησαν την ομάδα τους σε μία καλή απόσταση (13-21), ενώ το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τους Colombians στο +6 με το σκορ να δείχνει 18-24.

Στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν καλύτεροι και έφεραν «τούμπα» το ματς, με τους Ψαρρά και Νικολό να γράφουν το 25-24. Ο Κιούκης έδωσε ξανά στην ομάδα του το προβάδισμα (25-26), ενώ για λίγο μπόρεσαν να βρεθούν σε απόσταση 9 πόντων (28-37), όμως Νικολός και Ιωάννου συνέχισαν την προσπάθειά τους ώστε οι Sfihters να ρίξουν κάπως τη διαφορά. Οι γηπεδούχοι έφεραν ξανά κοντά το σκορ (36-39), αλλά το τρίποντο του Κυριακόπουλου και το καλάθι του Πασχαλάκη ήταν αυτά που έστειλαν τους Colombians στο ημίχρονο με το υπέρ τους 41-45.

Οι γηπεδούχοι είδαν τον Παπαδόπουλο να ξεκινάει με αρκετή όρεξη το τρίτο δεκάλεπτο και παρέμειναν σε απόσταση «αναπνοής». Ο Κιούκης όμως δεν τους επέτρεπε να πάρουν το προβάδισμα. Τελικά το κατάφεραν λίγο αργότερα όταν ο Νικολός με δύο βολές έκανε το 52-51, όμως ξανά ο Νίκος Γιαννακόπουλος επανέφερε τους φιλοξενούμενους σε θέση οδηγού (52-53). Αυτό το σκηνικό συνεχίστηκε για λίγα ακόμα λεπτά, μέχρι οι Ρήγκος και Λουπέτης πιάσουν δουλειά πίσω από τα 6,75 για να διαμορφώσουν το 64-58, με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Η ψυχολογία είχε ανέβει πλέον στο στρατόπεδο των Philadelphia Sfihters, οι οποίοι πήραν προβάδισμα 7 πόντων (68-61). Οι γηπεδούχοι έβρισκαν καλάθια ακόμα και σε πολύ δύσκολες προσπάθειες και στα μέσα του τέταρτου δεκαλέπτου εξακολουθούσαν να βρίσκονται μπροστά με 78-70. Τότε όμως οι Colombians έδειξαν τον χαρακτήρα τους. ο Κιούκης πήρε πάνω του αρκετές προσπάθειες και με 7 συνεχόμενους δικούς του πόντους έφερε το σκορ στο 78-77. Οι γηπεδούχοι φαινόταν πως δεν είχαν καθαρό μυαλό και λίγα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε έκαναν ένα «δώρο» στους αντιπάλους τους. Η πίεση των Colombians ανάγκασε τους Philadelphia Sfihters να κάνουν λάθος επαναφορά, με τους φιλοξενούμενους να κλέβουν και τον Κυριακόπουλο να οδηγείται στις βολές. Εκείνος με  «κρύο αίμα» ευστόχησε και στις δύο προσπάθειές του για το 78-79, ενώ στην τελευταία επίθεσή τους οι Sfihters δεν μπόρεσαν να βρουν κάτι καλό και κάπως έτσι οι Colombians έφτασαν στην επικράτηση με 78-79.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κώστας Κιούκης με 29 πόντους, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα και 10 ριμπάουντ συνολικά. Από τους Philadelphia Sfihters ξεχώρισε ο Παναγιώτης Νικολός με 20 πόντους, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα και 7 ριμπάουντ.

Οι Philadelphia Sfihters μέτρησαν 28/52 δίποντα, 5/19 τρίποντα, 7/13 βολές, 39 ριμπάουντ, αλλά και 17 ασίστ, 10 κλεψίματα και 10 λάθη. Οι Colombians τελείωσαν το ματς με 19/30 δίποντα, 10/29 τρίποντα, 11/16 βολές, 29 ριμπάουντ, όπως και 18 ασίστ, 8 κλεψίματα, 16 λάθη και 1 μπλοκ.

Philadelphia Sfihters (Νικολός): Ιωάννου 6(4ρ.), Κοβάνης, Κούλιος 4(4ρ.), Λουπέτης 12(9ρ.), Νικολός 20(7ρ.), Παπαδόπουλος 12(7ρ.), Ρήγκος 9(2ρ.), Ψαρράς 15(5ρ.)

Colombians (Ρετουνιώτης): Βελέντζας 6(3ρ.), Κ. Γιαννακόπουλος 6, Ν. Γιαννακόπουλος 17(8ρ.), Καλαβρουζιώτης 2(1ρ.), Κ. Κιούκης 29(10ρ.), Π. Κιούκης, Κυριακόπουλος 5(3ρ.), Πασχαλάκης 14(3ρ.), Ρετουνιώτης, Τακίδης

Τι μας άρεσε: Η εξέλιξη του παιχνιδιού.