04/02/2024
Bulldogs 20 16 7 12 8 63 -
Gran Camaria 16 15 13 11 13 68 -

Έδειξαν χαρακτήρα τα Camaria του Αθανασίου!

Δυναμικό ξεκίνημα για τα Bulldogs στο παιχνίδι, με τον εκπληκτικό Λούβαρη να κυριαρχεί σε άμυνα και επίθεση με 3 κλεψίματα και 10 πόντους. Άμεση ήταν η απάντηση για τους κίτρινους με τον Γιώργος Ζαλακώστα να δημιουργεί με 3 ασίστ και να σημειώνει 4 πόντους με το σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκεται στο 20-16.

Στο ίδιο έργο θεατές και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους πορτοκάλι να μη χάνουν το προβάδισμα τους και να βρίσκουν λύσεις επιθετικά με τον Λούβαρη και πάλι, ο οποίος σημείωσε άλλους 10 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο. Επιθετικά για τα Camaria ανέλαβε δράση ο Μπασδάνης κάνοντας το 36-31 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι έκαναν πιο κλειστή την άμυνα τους και κατάφεραν να περιορίσουν τα Bulldogs, αφήνοντας τους να σκοράρουν μόνο 7 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο. Τα Gran Camaria κατάφεραν να βρουν λύσεις επιθετικά μέσα από συνεργασίες και πέρασαν μπροστά με 1 πόντο με τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Από έναν πρωταγωνιστή οι δύο ομάδες στα κρίσιμα τελευταία λεπτά, με τον Δημητρακόπουλο για τα Bulldogs να σημειώνει 10 πόντους με μεγάλα σουτ, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο ψύχραιμος Μπασδάνης κράταγε τους κίτρινους στο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται στην απόλυτη ισορροπία και να οδηγούνται στην παράταση.

Πιο ξεκούραστοι και πιο ψύχραιμοι στην παράταση οι φιλοξενούμενοι και με τον ψυχρό Μπασδάνη να σημειώνει κρίσιμες βολές έφυγαν με το διπλό από το Basketaki Arena επικρατώντας με 63-68.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μπασδάνης με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Λούβαρης με 34 πόντους, 10 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι είχαν 14/23 βολές, 17/43 δίποντα και 5/25 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκαναν 6 κλεψίματα και 18 λάθη. Από την άλλη οι νικητές είχαν 12/22 βολές, 22/55 δίποντα και 4/24 τρίποντα, μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκαναν 11 κλεψίματα και 12 λάθη.

Bulldogs (Λούβαρης): Απέργης 5, Γαλάνης, Δημητρακόπουλος 9, Διαμάντης, Κορκίδης, Λαζανάκης 5, Λούβαρης 34

Gran Camaria (Ζαλακώστας): Δερμιτζάκης 10, Ζαλακώστας Β 10, Ζαλακώστας Γ 15, Ζαλακώστας Ν 6, Κανετάκης, Μπασδάνης 19, Περγούλης 6, Τσακανίκας 2

Τι μας άρεσε: Τι Φινάλε του παιχνιδιού!