67
Sun City Spurs 19 11 11 17 - 58 -
Bulls 18 11 13 25 - 67 -

Έδειξαν το καλό τους πρόσωπο οι Ταύροι!

Σε ένα κλειστό και αμφίρροπο παιχνίδι, οι Bulls κάνοντας καλύτερο τέταρτο δεκάλεπτο, ξεπέρασαν το εμπόδιο των και σκαρφάλωσαν πιο ψηλά στη βαθμολογία του τέταρτου ομίλου της καλοκαιρινής Master.

Άποντοι παρέμειναν για τα πρώτα τρία λεπτά του παιχνιδιού οι Bulls, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι Πάλλης και Μελισσάρης, δίνοντας έτσι προβάδισμα πέντε πόντων στους Sun City. Ο Παπαϊωάννου έσπασε στο ρόδι για τους ερυθρόλευκους, ο Παλτόγλου και ο Μήλης ακολούθησαν το παράδειγμα του, ωστόσο τα καλάθια του Σαμπάνη, του Κωστή και του Κουκούλη ήταν αρκετά για να βάλουν σε θέση οδηγού τους γηπεδούχους, 19-18.

Μπαίνοντας στη δεύτερη περίοδο, οι Bulls παρουσίασαν βελτιωμένη εικόνα, χτύπησαν στο ζωγραφιστό με τον Νικολετάκη και προσπέρασαν με το λειαπ του Ζορμπάνου. Ο Μελισσάρης αντέδρασε με τρεις συνεχόμενους πόντους, ισοφάρισε τη διαφορά, η οποία πήγαινε και ερχόταν και για τις δύο ομάδες, μέχρι να έρθει ο Μαγγωνάκης και να γράψει το 30-29, σκορ με το οποίο έκλεισε το ημίχρονο.

Με πέντε αναπάντητους πόντους από Γιοβάνη και Παπαϊωάννου άρχισαν το τρίτο δεκάλεπτο οι Bulls, χωρίς βέβαια να καταφέρουν να ξεφύγουν στο σκορ, λόγω των δύο πόντων από τον Κωστή και τον Ντιμπ, 34-36. Ο έλεγχος της αναμέτρησης πέρασε και πάλι στα Σπυρούνια, μετά το δίποντο του Σαμπάνη, 39-38, όμως ο Παπαϊωάννου έδωσε τις λύσεις που χρειάζονταν οι ερυθρόλευκοι και καθόρισε το σκορ της τρίτης περιόδου, 41-42.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν καλύτερη εκκίνηση στο τελευταίο δεκάλεπτο, πέτυχαν εννέα γρήγορους πόντους και έχτισαν διψήφια διαφορά, 41-51. Ο Ντιμπ έλυσε το γόρδιο δεσμό από τη γραμμή των βολών και μείωσε περαιτέρω με ένα τριποντάκι, αλλά τα τρίποντα του Μήλη και οι ατομικές προσπάθειες του Παπαιωάννου ήταν καθοριστικά και έδωσαν εν τέλει το τρίτο ροζ φύλλο στους Bulls.

Betsson MVP για τους Bulls αναδείχτηκε ο Δημήτρης Παπαϊωάννου με 19 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 ασιστ, ενώ από τους Spurs ξεχώρισε o Φοίβος Κωστής με 12 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασιστ, 1 μπλοκ και 1 κλέψιμο.

Sun City Spurs (Μαγγωνάκης): Κουκούλης 2, Κυπριανός 2, Κωστής 12, Μαγγωνάκης 12, Μελισσάρης 5, Ντιμπ 13, Πάλλης 9, Σαμπάνης 6.

Bulls (Γιοβάνης): Γιοβάνης 7, Ζορμπάνος 6, Μήλης 17, Νικολετάκης 6, Παλτόγλου 11, Πανδής 1, Παπαϊωάννου 19, Σαμαρτζής.

Tι μας άρεσε: Οι πολλές εναλλαγές στο σκορ!