19/10/2024
Ραμολιμέντα 12 11 16 14 - 53 -
Κομπλεξικοί BC 7 17 17 21 - 63 -

Έδειξαν χαρακτήρα οι Κομπλεξικοί!

Αναγνωριστικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο στη Ζωφριά, με τα Ραμολιμέντα να πατούν καλύτερα αρχικά με τον Παρλαβάντζα και τον Ποσταλή και τους Κομπλεξικούς να απαντούν δια χειρός Σταυρόπουλου και Μηναρετζόπουλου. Οι γηπεδούχοι έδειχναν να είναι ένα φάντασμα του καλού τους εαυτού, γεγονός που δεν άφησαν ανεκμετάλλευτο τα Ραμολιμέντα, τα οποία πήραν τα ηνία στο φινάλε της πρώτης περιόδου, 14-10.

Ο Χασιώτης άνοιξε το σκορ του δεύτερου δεκαλέπτου, για να έρθουν και να του απαντήσουν οι Τσατσούρης και Σερέτης. Το σκορ παρέμεινε κοντινό, με το προβάδισμα να εναλλάσσεται στο τελευταίο λεπτό, ωστόσο οι Κομπλεξικοί ήταν αυτοί που πήραν ελάχιστο προβάδισμα, μετά το κρεσέντο του Σερέτη, 23-24.

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, τα Ραμολιμέντα διάβασαν τα mismatch, ακούμπησαν την μπάλα στον Εμμανουηλίδη και πήραν κεφάλι στο σκορ, 30-27. Οι φιλοξενούμενοι δεν άργησαν να αντιδράσουν, με τον Τσατσούρη να τιμωρεί την άμυνα των γηπεδούχων από μακριά, ο Παρλαβάντζας και ο Τσαφαντάκης έδωσαν λύσεις στην αντίπερα όχθη, αλλά η παρουσία του Σερέτη συνέβαλε σημαντικά στο σκορ με το οποίο έκλεισε η τρίτη περίοδος, 39-41!

Αίμα και άμμος ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Αλεξίου να ισοφαρίζει από τα πρώτα μόλις δευτερόλεπτα! Οι Κομπλεξικοί πήραν μεγάλο μέρος του μομεντουμ στη συνέχεια, με τα καλάθια του Σερέτη, του Μηναρετζόπουλου και του Πηλού, ο Παρλαβάντζας και ο Τσαφαντάκης ηγήθηκαν της επιθετικής προσπάθειας των γηπεδούχων, αλλά η ψυχολογία που είχαν πάρει οι Κομπλεξικοί ήταν αρκετή για να παίξουν με μεγάλη αυτοπεποίθηση και να πάρουν τη τέταρτη σερί τους νίκη!

Novibet MVP για τους Κομπλεξικούς αναδείχτηκε ο Δημήτρης Σερέτης με 28 πόντους, 12 ριμπάουντ, 5 ασιστ και 1 κλέψιμο, ενώ από τα Ραμολιμέντα ξεχώρισε ο Ευθύμιος Αλεξίου με 6 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Ραμολιμέντα (Παρλαβάντζας): Αλεξίου 6, Δανίλης, Εμμανουηλίδης 10, Μαρούλης, Νάκος 12, Παρλαβάντζας 12, Ποσταλής 3, Τσαφαντάκης 6, Χασιώτης 4.

Κομπλεξικοί (Κάβουρας): Δεμένεγας 2, Ζολώτας 2, Μηναρετζόπουλος 11, Μιχαηλίδης 4, Πηλός 2, Σερέτης 28, Σταυρόπουλος 2, Τσατσούρης 9, Χατζόπουλος 3.

Τι μας άρεσε: Το ξέσπασμα των Κομπλεξικών στα τελειώματα!