18/10/2024
Paraliers 11 13 4 16 - 44 -
Young Ballers BC 4 7 12 19 - 42 -

Έδειξαν χαρακτήρα οι Paraliers!

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο καλύτερα στο παρκέ και βρήκαν από τους Αδερφούς Σκόρδου, για να ακολουθήσει το τρίποντο του Βενιανάκη και να κάνει το 11-4 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Για τους φιλοξενούμενους το μοναδικό καλάθι εντός πεδιάς το πέτυχε ο Στεφανάκος με σουτ τριών πόντων.

Δεύτερο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν στους ίδιους ρυθμούς και να βρίσκουν και πάλι ωραία καλάθια μέσα από συνεργασίες. Εξαιρετικοί και πάλι οι αδελφοί Σκόρδοι, έδωσαν μια καλή διαφορά στην ομάδα τους στα μέσα της περιόδου. Για τους Ballers 4 πόντους βρήκε ο Μουζάκης, με το σκορ στο τέλος του ημιχρόνου να βρίσκεται στο 24-11.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι να επιστρέψουν στο ματς. Οι Ballers είχαν ποικιλία στο σκοράρισμα και μείωσαν τη διαφορά στους πέντε στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Οι Paraliers ήταν ιδιαίτερα άστοχοι στο τρίτο δεκάλεπτο, σημειώνοντας μόνο τέσσερις πόντους.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι - χέρι στο σκορ, χωρίς καμία να καταφέρει να ξεφύγει. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν σκορ από τον Ζαμπάνο, όμως την τελευταία λέξη την είπαν οι Paraliers με τον Αλέξανδρο Σκόρδο, οποίος με 6 προσωπικούς κρίσιμους πόντους έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με 44-42.

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Σκόρδος με 8 πόντους, 8 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Θεανίδης με 4 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Paraliers (Τσαϊρέλης): Τσαϊρέλης 6, Σκόρδος 8, Μουζόπουλος 2, Σκόρδος 19, Βενιανάκης 6, Στυλιανός 3

Young Ballers (Στεφανάκος): Στεφανάκος 7, Ανδρεάδης 4, Κρόκος 2, Αργυρόπουλος 3, Σκαγτούρος 9, Μουζάκης 6, Ζορμπάνος 7, Θεανίδης 4, Dai, Παπαϊωάννου

Τι μας άρεσε: το φινάλε του αγώνα!